Hlavní navigace

Počet exekucí za první pololetí roku 2015 poklesl

29. 7. 2015

Sdílet

„Ve srovnání se stejným obdobím v roce 2014, kdy se počet nařízených exekucí vyšplhal na 450 tisíc, se tedy jedná o pokles 11,56 procent, zůstává však otázkou, zda se tento trend udrží i do budoucna.“ Říká Kateřina Procházková, tisková mluvčí bezplatného poradenského portálu poradnaveritele.cz, která zároveň upozorňuje na to, že podobný úbytek nařízených exekucí jsme měli možnost sledovat již v roce 2013. „Rok 2013 byl charakteristický výrazným snížením počtu nařízených exekucí, a to na 372.458 za období prvního pololetí. Naproti tomu předchozí roky 2012 a 2011 se mohly „pochlubit“ čísly atakujícími hranici bezmála půl milionu.“ Dodává Procházková.

 

Menší částky se nežalují?
Letos v červenci uplynul přesně rok od chvíle, kdy začala platit novela vyhlášky o advokátních tarifech, která se dotkla výraznou měrou především výše náhrad u bagatelních pohledávek. Nejenže se zvýšil limit pro určení bagatelní pohledávky z původních 20 na 50 tisíc, ale zároveň se snížily částky, které soud přiznává věřitelům na pokrytí nákladů za právní zastoupení.

 

„V praxi to znamenalo, že věřitel žalující nižší pohledávku mohl sice dlužnou částku vymoci, ale vymožené peníze mu často u částek do 10 tisíc stačily tak akorát na pokrytí odměny právníka. Z toho důvodu začala v posledním roce spousta lidí od vymáhání soudní cestou upouštět. Ušetřili si tím dle svých vlastních slov čas i starosti, navíc by ve finále stejně téměř nic nezískali.“ Ilustruje poměrně častou situaci Procházková a dodává, že nejspíš i z tohoto důvodu klesají počty podaných elektronických platebních rozkazů. V meziročním srovnání se jedná o 30 tisícový pokles z 181.714 v roce 2014 na 151.729 v roce 2015.

Doložka přímé vykonatelnosti
Většina žalob se však stále podává klasickou cestou, tedy bez využití elektronické agendy, a to formou platebního rozkazu. Vzrůstající podíl na zahájených exekucích nyní získávají notářské zápisy s doložkou přímé vykonatelnosti. „Tu po nás obvykle žádají především finanční instituce, které se snaží v maximální míře zajistit nižší pohledávku, zrychlit její případné vymáhání a co nejvíce snížit náklady nejen sobě, ale i dlužníkům.“ Přibližuje stále sílící trend v oblasti vymáhání pohledávek Procházková, při kterém už není zapotřebí se obracet na soud. Díky tomu odpadají věřitelům i dlužníkům náklady na právní zastoupení i dlouhé čekací lhůty na zaslání příslušného rozsudku.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?