Hlavní navigace

Pozvánka na závěrečný koncert Martinských slavností klavíru

3. 12. 2015

Sdílet

Hlavním interpretem závěrečného koncertu bude špičkový český klavírista Ivo Kahánek (který před nedávnem vystoupil mj. jako sólista s Berlínskou filharmonií a před několika týdny absolvoval turné po Japonsku). Spolu s Markétou Cibulkovou se ujmou Koncertu pro levou ruku pro klavír a orchestr Maurice Ravela – v úpravě pro dva klavíry. Ravel tuto mimořádně obtížnou skladbu napsal speciálně pro Paula Wittgensteina (bratra známého filozofa a logika Ludwiga), který v 1. světové válce přišel o ruku. Na koncertě dále zazní Suita č. 1 pro dva klavíry, op. 5, Sergeje Rachmaninova a Variace na Paganiniho téma Witolda Lutosławského.

 

Program a další informace na www.martinskeslavnosti.cz

 

Hlavní ideou festivalu je uvádět zejména koncerty pro klavír a orchestr v komorních úpravách – v podobě, v jaké se takového skladby hrály v měšťanských salonech na konci 19. a začátku 20. stol. Festival je úzce spjat s iniciativou Stop grantokracii, jejímiž autory jsou Martin Víta a Miloň Čepelka (Divadlo Járy Cimrmana). Iniciativa si klade za cíl upozorňovat na rizika masivního využívání či zneužívání grantových podpor nejen v oblasti kultury a propagovat drobné mecenášství. Martinské slavnosti klavíru jsou důkazem, že špičkově obsazený festival nemusí být financován z veřejných zdrojů, ani nemusí být podbízivě komerční, ale může fungovat pouze na základě drobných sponzorských darů.

 

Letošní ročník festivalu zaštítil prof. RNDr. Jiří Zlatuška, CSc. – profesor informatiky a předseda sněmovního Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně. Festival rovněž zaštítilo Velvyslanectví Francie v ČR. Nefinančním partnerem akce je Nadační fond proti korupci.

 

IDG Czech Republic je mediálním partnerem festivalu.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?