Hlavní navigace

Pozvánka na závěrečný koncert Martinských slavností klavíru

Sdílet

ali 3. 12. 2015

Hlavním interpretem závěrečného koncertu bude špičkový český klavírista Ivo Kahánek (který před nedávnem vystoupil mj. jako sólista s Berlínskou filharmonií a před několika týdny absolvoval turné po Japonsku). Spolu s Markétou Cibulkovou se ujmou Koncertu pro levou ruku pro klavír a orchestr Maurice Ravela – v úpravě pro dva klavíry. Ravel tuto mimořádně obtížnou skladbu napsal speciálně pro Paula Wittgensteina (bratra známého filozofa a logika Ludwiga), který v 1. světové válce přišel o ruku. Na koncertě dále zazní Suita č. 1 pro dva klavíry, op. 5, Sergeje Rachmaninova a Variace na Paganiniho téma Witolda Lutosławského.

 

Program a další informace na www.martinskeslavnosti.cz

 

Hlavní ideou festivalu je uvádět zejména koncerty pro klavír a orchestr v komorních úpravách – v podobě, v jaké se takového skladby hrály v měšťanských salonech na konci 19. a začátku 20. stol. Festival je úzce spjat s iniciativou Stop grantokracii, jejímiž autory jsou Martin Víta a Miloň Čepelka (Divadlo Járy Cimrmana). Iniciativa si klade za cíl upozorňovat na rizika masivního využívání či zneužívání grantových podpor nejen v oblasti kultury a propagovat drobné mecenášství. Martinské slavnosti klavíru jsou důkazem, že špičkově obsazený festival nemusí být financován z veřejných zdrojů, ani nemusí být podbízivě komerční, ale může fungovat pouze na základě drobných sponzorských darů.

 

Letošní ročník festivalu zaštítil prof. RNDr. Jiří Zlatuška, CSc. – profesor informatiky a předseda sněmovního Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně. Festival rovněž zaštítilo Velvyslanectví Francie v ČR. Nefinančním partnerem akce je Nadační fond proti korupci.

 

IDG Czech Republic je mediálním partnerem festivalu.

Našli jste v článku chybu?