Hlavní navigace

Předvánoční půjčky: situace se zadlužováním se opakuje

8. 12. 2014

Sdílet

Zadlužení se vyhne málokterá rodina. Pořídit si hotově byt nebo dům je pro většinu lidí nereálné. Hypotéční úvěr odpovídající finančním možnostem rodiny je možné ale považovat za rozumný dluh. Pořízení drahých vánočních dárků na úvěr však nikoliv.

 

„Krátkodobá radost z hezkého a drahého vánočního dárku může být velmi rychle v novém roce vystřídána finančními problémy při nutnosti splácení nevýhodného úvěru. Pořízením dárku na úvěr se zboží prodražuje a měsíční splátky dluhu v následujících měsících jsou citelným zásahem do rodinného finančního rozpočtu,“ upozorňuje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti finFocus.

 

Nízké půjčky jsou dražší

 

Adresné úvěry a půjčky jsou mnohem výhodnější než neúčelové půjčky s krátkou dobou splatnosti. Všechny finanční společnosti poskytující vánoční půjčky nebo úvěry si své pohledávky velmi dobře hlídají. Exekuční řízení kvůli nezaplacenému dluhu se zrychluje. Současně exekuční poplatky značně prodražují původní dluh.

 

Rodiny splácející úvěry musí velmi dobře hospodařit a mít rodinné finance pod kontrolou. Zodpovědní občané mají i při čerpání úvěru finanční rezervu, která je ve výši alespoň čtyřměsíčního rodinného příjmu. Dočasně může vždy dojít k poklesu rodinných příjmů z důvodu přechodné nezaměstnanosti, práce za nižší mzdu nebo nezaplacení ze strany odběratelů u živnostníků. Řádné pravidelné splácení úvěru nebo půjčky vyžaduje finanční disciplínu. Proto je potřeba každý dluh si pořádně promyslet. Rozhodně se nedoporučuje čerpat úvěr na zboží, jehož životnost je kratší než doba splácení úvěru nebo půjčky. Dovolená jako vánoční dárek je hezká, ale nikoliv na úvěr.

 

V předvánočním čase je na trhu celá řada nabídek na desetitisícové neúčelné půjčky bez ručitele. „Nerozvážné dluhy však vedou do dluhové spirály, kdy dochází k vytloukání dluhu novým dluhem. Zastavit kolotoč úvěrů a půjček je následně velmi těžké,“ varuje Emil Brož.

 

Trend se více než opakuje

 

Úvěrové společnosti již ohlásily, že počet neúčelových spotřebitelských půjček v tomto období začíná narůstat. Průměrná hodnota půjčky se pohybuje mírně nad 7.000 Kč narostla oproti minulému roku o téměř 5%. Mezi nejčastější cíle půjček patří mobilní telefony a další mobilní technika a elektronika, především tablety.

 

Dárky by se měly nakupovat za našetřené peníze. Když není možné vysněný dárek pořídit na letošní Vánoce, tak je potřeba pořízení o nějakou dobu odložit a pořídit dané zboží nebo službu za našetřené peníze.

 

Finanční odborníci také radí dávat si pozor na nepoctivce, kteří již dostali označení úvěroví šmejdi. Jejich oblíbenými vodami je on-line komunikace a využívání sociálních sítí.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?