Hlavní navigace

Proti řečem o samoúčelnosti podnikových informačních systémů lze argumentovat tvrdými daty

25. 2. 2010

Sdílet

Stovky tuzemských firem opakovaně navštívil za posledních deset let Lubomír Karpecki, nezávislý konzultant a publicista. Jeho cílem je systematicky mapovat a následně analyzovat celkovou úroveň a trendy využití ICT v různých vertikálních segmentech české ekonomiky. Česká asociace manažerů úseků informačních technologií (CACIO) byla pak s projektem CIO Network, který založil a vede právě Karpecki, organizátorem výroční konference obou subjektů, která pro experty na podnikové informační technologie stále ještě probíhá v konferenčním centru České národní banky v Praze.

Image je na nic, následuj tvrdá data

Ve své přednášce Lubomír Karpecki zdůraznil, že proti někdy vyslovovaným názorům salónních publicistů, kteří sýčkují, že IT v podnicích je samoúčelné a firmám se nevyplácí, stavše se drahou imagovou hračkou, lze argumentovat tvrdými daty o růstu produktivity práce. Navíc v celé české ekonomice došlo v posledních letech k silné koncentraci vlastnictví do rukou nadnárodních společností, což by nebylo podle Karpeckého spoluřečníka, Romana Blažíčka, jednatele skupiny Lasselsberger Ceramics, bez IT vůbec ekonomicky přijatelné. Právě Lasselsberger, původně rodinná rakouská firma s dvěma sty zaměstnanci, nakoupila v ČR celou řadu různorodých podniků s celkem s více než 5 000 zaměstnanci, jejichž řízení by vyžadovalo celé pluky manažerů, zatímco s využitím IT může stát v čele poměrně štíhlá plochá řídící struktura, což neplatí jen pro zmíněný holding, ale stalo se v podnikové sféře obecným jevem.

„Výrazné zvyšování produktivity práce šlo ruku v ruce s růstem vybavenosti ICT. Podnikové informační systémy se tak v rostoucí míře staly zrcadlem podnikových procesů a jejich kvalitativní rozvoj umožnil restrukturalizaci českých podniků,“ uvedl dále Lubomír Karpecki. Produktivita práce pracovníků útvarů IT se podle jeho slov zvýšila za poslední léta dvakrát. S růstem kompetencí útvarů ICT sílilo podle tvůrce CIO Network rovněž jejich zastoupení ve vrcholovém managementu.

Digitální zimní spánek?

Přednáška obou zmíněných řečníků měla vlastně poněkud již „provařený“ název „Jak přežít krizi?“. Jejich odpověď mj. zní, že je třeba vnímat a patřičně reflektovat rostoucí tlak na snížení nákladů na průběžné služby i na provozní režie. Trendem je dále minimalizace nároků na cash-flow a obezřetné využití outsourcingu. „České podniky se v minulých letech vybavily informačními technologiemi opravdu masivně; není proto pro ně problém odložit další investice do ICT o dva až tři roky,“ uzavřel kontroverzně Lubomír Karpecki.

 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?