Hlavní navigace

Svaz průmyslu a dopravy diskutoval s Pavlem Bělobrádkem o inovacích

16. 1. 2014

Sdílet

Pavel Bělobrádek „Byl jsem příjemně překvapen zájmem Pavla Bělobrádka (rozhovor s ním přinášíme zde) o pochopení souvislostí mezi výzkumem, vývojem a inovacemi a konkurenceschopností naší země. Přirozeně, že potřebuje nějaký čas k tomu, aby se v tématice zorientoval. Setkání však považuji za začátek intenzivní spolupráce a častějšího jednání se zástupci byznysu a s odborníky,“ uvedl Jaroslav Hanák.

Delegace zástupců Svazu průmyslu a dopravy ČR předložila Pavlu Bělobrádkovi programové priority pro oblast výzkumu, vývoje a inovací. Patří k nim požadavek na změnu kritérií hodnocení výsledků či požadavek, aby stát podporoval špičkové výzkumné ústavy a nikoliv podprůměrné.

 

Až si dáme procenta do pořádku...

Svaz průmyslu a dopravy ČR považuje za účelnou postupnou změnu poměru mezi základním a aplikovaným výzkumem. Vychází ze zjištění, že v silných ekonomikách jako jsou USA, Japonsko, Korea a další země je tento poměr nastaven výrazně ve prospěch aplikovaného výzkumu (v %, USA 76 : 23, Japonsko 79 : 21, Korea 69 : 31). Ale i ve vyspělých západoevropských zemích je tento poměr nakloněn aplikovanému výzkumu 57 : 43 procentům. V České republice je tento poměr zhruba půl na půl.

 

Padli si do oka...

Svaz průmyslu a dopravy ČR prezentoval Pavlu Bělobrádkovi postoj, že právě výzkum, vývoj a inovace jsou základem pro zvýšení ekonomické výkonnosti země a její konkurenceschopnosti, která v mezinárodním srovnání klesá již několik let za sebou. Výraznější podpora inovativnosti a inovací by naopak zvýšila ziskovost firem, jejich exportní výkonnost, což by zvýšilo zaměstnanost. Při jednání bylo dohodnuto, že pravděpodobný místopředseda vlády Pavel Bělobrádek se po uvedení do funkce zúčastní některého z jednání představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?