Hlavní navigace

Policejní razie dnes též ve spol. Sklostroj v Turnově: "Jsme poškozeni stejně jako ČEB a EGAP"

15. 1. 2014

Sdílet

Společnost Sklostroj dnes oznámila, že v souvislosti s dnešním zásahem Policie ČR v České exportní bance (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) proběhlo policejní šetření i v sídle společnosti v Turnově. Vedení společnosti poskytlo a poskytuje PČR při vyšetřování veškerou součinnost.

 

Rusové nezaplatili

„Ve všech případech prověřovaných PČR je Sklostroj poškozenou společností stejně jako ČEB a EGAP,“ uvedl Martin Gold, jednatel firmy. „Ani naše pohledávky nebyly ruskými zákazníky uhrazeny v celém rozsahu,“ dodal. 

V konkrétních případech, které se týkají Sklostroje, byly objednateli technologických celků tři vzájemně nepropojené ruské podnikatelské skupiny. Na jejich investiční projekty, včetně technologií Silostroje, jim poskytla úvěr ČEB. Pojištění úvěrů proti riziku nesplácení a politickým rizikům pak zajistil EGAP.

 

Celou transakci pak schvalují úvěrové výbory

Podle Golda rozhodnutí, zda má být úvěr poskytnut, a pojištěn, nezkoumá, neposuzuje ani nečiní Sklostroj. Je výsledkem práce týmů analytiků a úvěrových pracovníků v ČEB a EGAP. Celou transakci pak schvalují úvěrové výbory, představenstva, eventuelně dozorčí rady ČEB a EGAP. Exportér na schvalovací procedury nemá žádný vliv. Jeho povinností je dodat zboží nebo služby zákazníkovi a za to od něj dostane zaplaceno. Exportér neodpovídá za to, že dlužník přestane splácet bance.

 

Kdo za to může

Skutečnost, že se někteří investoři v ruském sklářském průmyslu dostali v posledních pěti letech do problémů, je důsledkem regulatorních zásahů ruské administrativy, které vedly ke snížení spotřeby a tím i ceny obalového skla na ruském trhu. 

Za posledních dvacet let Sklostroj úspěšně uvedl do provozu více než 70 projektů a zařadil se mezi nejvýznamnější výrobce strojů na obalové sklo na světě, s tradičně silnou pozicí v Rusku a na Ukrajině. Asi polovina obalového skla se v Rusku a na Ukrajině vyrábí na linkách turnovské firmy. V poslední době Sklostroj proniká i na asijské trhy.

 

 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?