Hlavní navigace

Tím, že přijali maďarské občanství, ztratili slovenské, ale stále mohou působit ve vysokých státních funkcích

5. 12. 2013

Sdílet

V Budapešti dnes složil přísahu 500tisící žadatel o maďarské občanství. Nejde sice o slovenského občana, v této souvislosti však SNS upozorňuje, že Slovensko nemá informace o tom, kolik občanů Slovenska má též maďarské občanství. Budapešť odmítá poskytnout tyto informace s vědomím, že vyzývá k porušovaní slovenské legislativy. Ani Slovensko, ani například Ukrajina – obě země jsou sousedy Maďarska – dvojí občanství neuznávají. Tím, že maďarský premiér Viktor Orbán umožní přiznání maďarského občanství bez toho, aby se dotyčné osoby vzdaly původního občanství, ukazuje pomyslný ,,dlouhý nos" zákonům, které platí v sousedních zemích. Přísaha dnešního 500tisícího etnického Maďara ze zahraničí je vlastně pomyslný 500tisící dlouhý nos, který Viktor Orbán ukázal svým sousedům. Těchto 500 tisíc nových maďarských občanů jsou všechno vlastně jeho potenciální voliči.

Nerespektovaní legislativy sousedních zemí ze strany Budapešti poškozuje zájmy těchto zemí a zasahuje tak též do fungovaní jejich systému. Na území Slovenské republiky mohou tak žít stovky osob, které tím, že přijaly maďarské občanství, ztratily to slovenské, ale stále mohou působit ve vysokých státních funkcích, v orgánech státní správy a samosprávy, v Slovenské informační službě či v policii.

Slovenská vláda sice připravuje novelu zákona o státním občanství, která by umožňovala v jistých případech dvojí státní občanství (navázané na trvalý pobyt), jenže stále platí novelizovaný zákon č. 40/1993 o státním občanství – a ten je dlouhodobě porušován.

 

Autor je předseda Slovenské národní strany

 

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?