Hlavní navigace

Zemřel Petr Němec, významný ekonomický novinář a spoluzakladatel českého P.R.

14. 9. 2011

Sdílet

"Pojďme něco dělat…“ K Petrovi Němcovi, spolutvůrci českého PR, který tento obor založil na Vysoké škole ekonomické v Praze, úspěšnému novináři a dlouholetému redaktorovi týdeníku Ekonom a Hospodářských novin, autorovi a překladateli řady publikací a skript a moderátorovi odborných konferencí tato věta patřila neodmyslitelně. Vyslovoval ji často a hlavě ji myslel vážně. Byl příkladem kreativity a nápadů, stál u zrodu specializovaného magazínu Exportér a vysokoškolských oborů jako je integrovaná komunikace korporací.

Dokázal skvěle odhadnout vývoj ve světové ekonomice, však také o jejích trendech přednášel a psal. Miloval cestování, s nímž začal jako plavčík učiliště v Děčíně plavby labsko-oderské při cestách do Hamburku. Stal se kapitánem dálkové platby, ale místo moří se věnoval rozhlasovému vysílání a zpravodajství v Berlíně a v Bonnu. Jeho slabostí byla interkulturní komunikace, v níž byl odborník, miloval asijské země a zejména Čínu, kterou navštívil nesčíslněkrát. „Dělat obchod je veliké dobrodružství. Kdo k němu přičichne, propadne mu,“tvrdil. On propadl své práci, byla mu celoživotním koníčkem.

Vždy byl plný energie a plánů. Nevzdával se jich ani v posledních letech, kdy statečně bojoval s rakovinou. Této zákeřné nemoci však podlehl 11. září ve věku 68 let.

 

Autor je tiskový mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?