Hlavní navigace

ACCA a IMA hlásí finanční turbulence a propad podnikatelských příležitostí ve střední a východní Evropě

18. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © Alx - Fotolia.com
V důsledku prohloubení krize na Ukrajině klesly v našem regionu příležitosti k podnikání na tříleté minimum.

Podle nového globálního průzkumu organizací ACCA (Asociace certifikovaných účetních) a IMA (Institute of Management Accountants) zažil region střední a východní Evropy již druhé čtvrtletí za sebou zvýšenou finanční nestabilitu doprovázenou výraznou fluktuací směnných kurzů a cen vstupů, a to zejména v souvislosti s pokračující krizí na Ukrajině. Průzkum GECS o stavu globálních ekonomických podmínek za druhé čtvrtletí roku 2014, který se uskutečnil ještě před sestřelením letu MH17, dále poukazuje na to, že se výrazně zhoršilo cashflow i poptávka.

Již druhé čtvrtletí za sebou se v očích finančních manažerů zhoršují i podnikatelské příležitosti, které klesly až k tříletému minimu. Na druhou stranu přístup k růstovému kapitálu se zhoršil jen mírně a nestabilita vytvořila pro řadu firem další příležitosti k neorganickému růstu.

 

Nepřehledná situace

I přes tyto četné problémy se podnikatelská důvěra ve střední a východní Evropě mírně zlepšila – 14 % respondentů uvedlo její nárůst (oproti 11 % v minulém čtvrtletí), zatímco 55 % respondentů ji nepociťuje (pokles o jeden procentní bod). K těmto změnám došlo díky zlepšujícímu se makroekonomickému výhledu – 41 % respondentů (nárůst o 30 procentních bodů) uvedlo, že se jejich ekonomikám daří lépe, nebo záhy začne lépe dařit. Pesimistů bylo 57 %, tedy o dvanáct procentních bodů méně než na počátku roku 2014.  

„Oživení podnikatelské důvěry se může ukázat jako dočasné, neboť byl průzkum ukončen ještě před sestřelením letadla MH17. Dopady tohoto činu ve třetím čtvrtletí zřejmě ještě sníží důvěru ve střední a východní Evropě,“ uvedla Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. Z globálního hlediska došlo podle GECS k pozastavení ekonomického oživení. Podnikatelská důvěra v druhém čtvrtletí 2014 mírně poklesla a je více závislá na finanční stabilitě. Obě organizace mají za to, že to čím dál víc ohrožuje budoucí ekonomické oživení.

 

Končí zpomalení Číny?

Ačkoli je změna podnikatelské důvěry mezi prvním a druhým čtvrtletím 2014 statisticky zanedbatelná, tato zjevná stabilita je podle průzkumu výsledkem toho, jak se vliv zmenšujících se obchodních příležitostí a zlepšujícího se investičního prostředí navzájem anulují. Výsledky průzkumu ukazují, že ve světě roste obchodní dynamika, přičemž Severní Amerika a jižní Asie vedou co do kapitálových výdajů, nových zakázek a zaměstnanosti. Naopak nejhůře se dařilo Africe, Střednímu východu a Evropě, které zažily buď pokles, nebo stagnaci.

Manos Schizas, ekonomický analytik ACCA, to komentoval: „V roce 2013 se situace značně zlepšovala, ale již nyní je jasné, že rok 2014 nebude pro globální ekonomiku ani zdaleka tak příznivý. Mnoho zářných příkladů z roku 2013 – včetně velkých finančních organizací a zemí, které se úspěšně vyrovnaly s rozpočtovými škrty, jako je Británie a Irsko – zase upadá do potíží. Zpomalení Číny, která ustavičně brzdila globální oživení, možná končí, ale geopolitická rizika ohrožující východní Evropu a Střední východ budou ve střednědobém horizontu nejspíš stejně škodlivá.“

 

Propast se zmenšuje

Celkem vzato zažila největší nárůst podnikatelské důvěry Severní Amerika; k dočasnému odražení ode dna došlo i ve střední a východní Evropě, ale zlepšení v těchto regionech vyvážil ústup optimismu v celé Asii, západní Evropě, Africe a na Středním východu. Je důležité mít na paměti, že rozvíjející se trhy mají pořád co dohánět v tak zásadních oblastech, jako je přístup k růstovému kapitálu. Propast mezi nimi a vyspělejšími trhy se však zmenšuje. O pozitivním vývoji v regionu Asie – Tichomoří i v jeho okolí svědčí i to, že dlouhodobé zpomalení v Číně již pomalu dosáhlo svého minima, což by mělo být dobrou zprávou pro řadu dodavatelů a producentů komodit po celém světě. 

 

 

 

 

 

 

Byl pro vás článek přínosný?