Hlavní navigace

Půl milionu firem v Česku už v roce 2018? Roste počet společností s ručením omezeným

18. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © Nikolai Sorokin - Fotolia.com
Na konci roku 2007 bylo v České republice registrováno přibližně 280 tisíc společností. Dnes po 6,5 letech je v tuzemsku hlášeno už více než 400 tisíc firem. Při dosavadním průměrném meziročním nárůstu ve výši 6 % to znamená, že by na začátku roku 2018 mohlo být v Česku vedeno půl milionu společností. Zdaleka ne všechny firmy ale opravdu fungují.

Nové firmy v Česku přibývají jak na běžícím páse. V prvním pololetí jich vzniklo 12 557, což je o více jak 4 % více než ve stejném období loni. Z drtivé části se jedná o společnosti s ručením omezeným, které tvoří téměř 94 % všech podnikatelských subjektů na našem území. „Lze očekávat, že v tomto roce vzroste počet společností s ručením omezeným oproti loňsku o více než 2 000,“ předpovídá Jana Babůrková ze společnosti Smart Office & Companies a doplňuje: „Za růstem stojí především stále se zvyšující počet živnostníků, kteří své podnikání převádí právě na tuto, v České republice, nejdostupnější a tudíž nejpoužívanější právní formu.“

 

Akciové společnosti na ústupu

Na opačném pólu stojí akciové společnosti, jejichž množství se rok od roku snižuje a vše nasvědčuje tomu, že v letošním roce vznikne nejméně akciovek za posledních 7 let. Podle Babůrkové může být jednou z příčin takto nízkých čísel změna legislativy a nejasnosti, které se stále okolo nových zákonů objevují. I z tohoto důvodu podnikatelé stále často volí koupi ready-made společnosti před vlastním zdlouhavým založením firmy. Z celkového počtu 244 a.s. založených v prvním pololetí letošního roku tvoří více než ½  ready-made společnosti (tedy subjekty založené pro potřeby dalšího prodeje). „Prodej předzaložených společností je stále preferovanou variantou zejména proto, že převod takovéto společnosti je oproti založení nové společnosti výrazně kratší a jednoduší,“ říká Babůrková.  Česká republika se v rámci dlouhodobého celosvětového výzkumu propadla, v jenom ze sledovaných kritérií, kterým je „starting business“ meziročně o 6 % na 146 místo z celkového počtu 189 sledovaných lokalit. Pro porovnání např. Slovensko je v této kategorii na 108 místě. 

 

Ne každá firma se počítá

Cloud24

Z analýz Českého statistického úřadu je patrné, že více jak třetina podnikatelských subjektů patří do kategorie tzv. „spících firem“. Jde o společnosti, které nevykazují obrat, neodvádí sociální pojištění a nemají zaměstnance. „Mezi neaktivní podniky se řadí také ready-made společnosti, které čekají na svého nového majitele,“ vysvětluje Babůrková a dodává: S tím, jak přibývá množství firem v registrech, se však též zvyšuje počet neaktivních společností, tedy těch, které existují pouze na papíře. Česká republika tedy nejspíše brzy dosáhne na milník půl milionu firem, nicméně reálně jich bude fungovat mnohem méně.

 

Byl pro vás článek přínosný?