Hlavní navigace

ACCA předpovídá novou vlnu čínských globálních gigantů, následovníků firem Alibaba.com, Lenovo nebo Haier

26. 9. 2014

Sdílet

 Autor: © Atelier Sommerland - Fotolia.com
Jasná a srozumitelná strategie, přísné sledování výkonnosti a důkladná znalost oboru a potřeb zákazníků představují klíčové faktory pro expanzi čínských firem na světové trhy.

Asociace certifikovaných účetních (ACCA) zveřejnila novou zprávu, v níž identifikuje 100 čínských firem, které by se mohly v příštích tří až pěti letech vyvinout ve skutečné globální obry a představovat tak velkou výzvu pro rozložení sil na globálním trhu. Zpráva s názvem „100 čínských globálních gigantů budoucnosti“ (China’s Next 100 Global Giants) hodnotí nejrychleji rostoucí firmy z různých částí Číny a napříč odvětvími, jež disponují tím správným poměrem vlastností pro globální růst. Ve stovce top firem je například firma Huayi Brothers Media Corp, čínský ekvivalent americké firmy Warner Bros.

 

Evidentně musí něco dělat opravdu dobře

Hlavním cílem zprávy nebylo pouze zhodnotit situaci a identifikovat, kdo se v Číně stane dalším globálním hráčem, ale především zjistit, jak se zmíněným firmám podařilo dostat tam, kde jsou nyní a v čem spočívá jejich potenciál obstát v soutěži s již etablovanými giganty jak na čínském trhu, tak na trzích v zahraniční. Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko říká: „Již jsme byli svědky toho, že se z čínských firem staly světoznámé značky zabírající většinový podíl na globálním trhu, jak tomu bylo v případě Alibaba.com, Lenovo nebo Haier. Většina ze zkoumané stovky firem, které byly na seznam zařazeny, zdvojnásobila a v některých případech až zčtyřnásobila svou velikost. Evidentně musí něco dělat opravdu dobře.“

 

Recept na růst
Analýza přinesla poznatek, že stovka zkoumaných firem vykazuje shodné vlastnosti, včetně jasné a srozumitelné obchodní strategie a přísného monitorování výkonnosti. Důkladná znalost oboru stejně jako znalost potřeb zákazníků patří také k často se vyskytujícím faktorům u stovky nejúspěšnějších firem.

Další rys, který zpráva mezi těmito firmami vypozorovala, představuje vybudování velmi pevné pozice na domácím trhu, v několika případech dokonce dominantního postavení, což je velmi dobrým odrazovým můstkem pro vstup na trhy světové. Přitom téměř jedna třetina těchto budoucích gigantů již zanechává svou stopu na globální scéně a dokonce i ti, kdo se zaměřili pouze na místní trhy v rámci Číny, vykazují obrovský růst a lze očekávat, že budou v průběhu příštích tří až pěti let expandovat i na jiné trhy.

 

Učte se čínsky

Zpráva se zaměřila nejen na porovnání ročního obratu vybraných firem, ale zkoumala také jejich růst v letech 2008-2012, jejich postavení na domácím trhu a přítomnost na trzích v zahraničí. V hodnocení firem pro účely tohoto výzkumu byl také důležitým faktorem jejich obchodní model a strategie. Na prvním místě v ACCA seznamu budoucích globálních gigantů se umístila Hengtong Optic-Electric, firma s elektronikou v Suzhou. Mezi další firmy uvedené ve zprávě se řadí iSoftstone Holdings, Hangzhou Hikvision Digital Technology Company, CTRIP nebo Zhejiang Shangfeng Industrial Holding Company. Zvláštní pozornost je ve zprávě věnována šesti čínským bankám, které se v celkovém hodnocení také zařadily na přední příčky, a to zejména díky výraznému tempu růstu, silnému obchodnímu modelu a finančním inovacím.


Celou zprávu a seznam stovky budoucích globálních gigantů z Číny je k dispozici na webových stránkách ACCA:

http://www.accaglobal.com/gb/en/technical-activities/technical-resources-search/2014/september/chinas-next-100-global-giants.html

 

# # #

ICTrocenka

 

 

Byl pro vás článek přínosný?