Hlavní navigace

Čeští milionáři investují 70 procent na jistotu, 30 procent na riziko

26. 9. 2014

Sdílet

 Autor: © Dmitriy Kalinin - Fotolia.com
Optimismus, pesimismus, chamtivost, strach. To jsou základní součásti lidské přirozenosti. A ovlivňují investiční začátečníky stejně tak jako profesionály, jak vyplynulo z exkluzivního průzkumu o privátní klientele.

Protikrizová opatření eurozóny výrazně zaostala za těmi americkými. Akcie z rozvojových trhů, zejména těch asijských, jsou značně podceňované a budou hitem příštích let. Čeští milionáři hrají v investování spíše na jistotu a zachování hodnoty majetku. Většina z nich se účastní obchodů na burzách, ale ta pražská v nich hraje jen malou roli. Investoři pociťují ztrátu až dvaapůlkrát silněji, než když se radují ze zisku. To jsou hlavní závěry z mezinárodní investiční konference „Invest with the Best“, kterou v pražské Galerii Rudolfinum uspořádal UniCredit Private Banking a které se zúčastnili nejvýznamnější osobnosti světových společností, které se věnují řízení investic.

 

Eurozóna v reakci na krizi výrazně zaostává za USA, výnos přinesou jen riziková aktiva

Rychlá reakce a nekonvenční monetární politika, to byly klíčové faktory, díky nimž se americká ekonomika vypořádala s následky finanční krize mnohem rychleji, než eurozóna. Po šesti letech monetárního uvolňování tak ve Spojených státech hlásí překonání předkrizové úrovně ve všech hlavních sektorech, kromě trhu s nemovitostmi, a finanční trhy dosahují rekordních čísel. Naproti tomu reakce eurozóny byla zmatená a pomalá, výsledky nejisté a evropská ekonomika stále za tou americkou výrazně zaostává. Ve svém vystoupení na konferenci Invest with the Best to uvedla Manuela d´Onofrio, ředitelka Globální investiční strategie skupiny UniCredit. „V dohledné budoucnosti lze v Evropě předpokládat scénář utlumené inflace a nízkých úrokových sazeb. Pozitivních výnosů pro investory tak bude možno dosáhnout jedině na rizikovějších aktivech. Nadále bude také růst role institucí a velkých profesionálních hráčů, jako jsou například banky,“ říká Manuela d´Onofrio.

 

Možnosti rozvojových trhů: Asie

Podle Marka Mobia, výkonného předsedy Templeton Emerging Markets Group ze společnosti Franklin Templeton Investments, investoři, kteří tradičně zaměřovali svou pozornost na rozvinuté trhy, by také měli zvážit diverzifikaci portfolia prostřednictvím investic na rozvíjejících se trzích. Tyto trhy se vyznačují silnými prorůstovými základy, které v poslední době nebyly charakteristické pro již rozvinuté trhy. Jde o silný růst HDP a HDP v přepočtu na obyvatele, rozšiřování technologií, rostoucí zahraniční devizové rezervy a žádoucí úvěrové ukazatele. V souvislosti s obavami ohledně velkých rozvojových ekonomik, které se šíří zejména prostřednictvím zpráv v médiích, se Mark Mobius na konferenci Invest with the Best vyjádřil také k problémům, kterým čelí ekonomiky Číny a Thajska. Právě tyto ekonomiky totiž nejlépe ilustrují výše uvedené silné prorůstové základy. Investoři by však měli být vědomi toho, že investice do akciových trhů rozvojových ekonomik s sebou nesou riziko, ostatně jako investice na akciových trzích kdekoliv na světě. Toto riziko lze nejlépe zvládat ve spolupráci s investičním týmem v dané zemi, robustním přístupem k risk managementu a hloubkovou analýzou rizik a investičních procesů.

 

ČEZ, BMW a sázka na jistotu – tak vypadá investování bohatých Čechů

Raymond Kopka, ředitel privátního bankovnictví pro ČR a SR z UniCredit Bank se v exkluzivním průzkumu, který prezentoval účastníkům konference Invest with the Best, podíval na zvyklosti českých milionářů v investování jejich volných finančních prostředků. „Čeští boháči investují každých sedm z deseti milionů korun takzvaně na jistotu, tedy na udržení majetku. Jen pro třicet procent prostředků pak hledají i rizikovější příležitosti, které samozřejmě nesou vyšší výnosy. Populární jsou investice do akcií. Překvapivě ale Češi hledají investiční možnosti spíše v zahraničí a pražskou burzu víceméně ignorují, kvůli nízkému počtu obchodovaných titulů i nízké likviditě. Mají obvykle velmi dobrý přehled o klíčových aktivech ve svém portfoliu,“ poukazuje na hlavní výsledky průzkumu mezi sedmnácti stovkami českých milionářů s disponibilním majetkem přes 10 milionů korun Raymond Kopka. Majetní Češi nejčastěji investují do dluhopisů (84 %), následují akcie (69 %, mezi oblíbenými byly v posledním roce například akcie ČEZ a BMW) a nemovitosti (38 %). Méně populární je pak nákup umění a investice do venture kapitálu. Roste také obliba investičních certifikátů na přední světové indexy, kam jen respondenti průzkumu loni investovali 2 miliardy korun, o 356 % víc, než v roce 2012. Překvapivě mají malý zájem o investice do „jistých“ komodit jako zlato, nebo čistě do půdy.

 

Investování může i bolet, zaveďte dvoufázové rozhodování a potlačte impulsivní rozhodování

Emoce, optimismus, pesimismus, chamtivost, strach. To jsou základní součásti lidské přirozenosti. A ovlivňují investiční začátečníky stejně tak jako profesionály. Vedou nás k neoptimálním a iracionálním rozhodnutím. Nicméně jedině pokud pochopíme jejich podstatu a jejich důsledky, budeme schopni omezit jejich dopad do našich investičních rozhodnutí. Poukázali na to ve svém vystoupení na konferenci Invest with the Best Aleš Mátl a Dávid Dereník, investiční stratégové z pořadatelské UniCredit Bank. Teorie behaviorálního investování ukazuje, že strach ze ztráty často vede k nečinnosti nad akcí, ke snaze o udržení statusu quo před hledáním lepších investičních alternativ. „Některé průzkumy ukazují, že ztráty pociťujeme dvakrát, až dva a půl krát silněji, než se dokážeme radovat ze zisku. Ztráta například stokoruny přináší intenzivnější negativní pocity, než vydělání téže částky vyvolá pozitivní reakce,“ vysvětluje Dávid Dereník. Lidé a tedy i investoři mají také tendenci nadhodnocovat pravděpodobnost, že mají pravdu, což může vést k příliš častému obchodování. Jak tedy činit lepší rozhodování? „Ideální je si uvědomit, že jsem také jen člověk a behaviorální teorie se týkají i mě osobně. Následně si pro sebe zavést dvoufázové rozhodování a nepodléhat impulzivnímu nutkání k okamžité akci,“ uzavřel Aleš Mátl prezentaci k behaviorálnímu investování.

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?