Hlavní navigace

Analytici, akcionáři, auditoři! Nevodí vás management za nos? Funguje ve firmě corporate governance?

24. 10. 2014

Sdílet

 Autor: ACCA
V Evropě byl v letech 2008 až 2013 mezi akciemi nejlépe a nejhůře řízených firem rozdíl 0,4 % měsíčně. Zdánlivě malý rozdíl v přepočtu na roční a delší výkonnost znamená velmi odlišné výsledky pro investory.

Analytici, akcionáři, auditoři – ti všichni si i několik let po finanční krizi a vybaveni tisíci stranami nových regulací musí stále dávat pozor, jestli s nimi firmy hrají fér. Jak se nespálit, o tom finančním a účetním odborníkům na 5. výročním ACCA & CFA Business Mixeru přednášel Jeremy Bolland (na úvodním snímku), mezinárodně vyhledávaný řečník v oboru investičních analýz.

 

Nelze se spoléhat jen na čísla

“Někdy se management snaží nasadit auditorům klapky na oči. Někdy může lhát akcionářům. Analytici musí kopat hluboko, aby plně porozuměli firmě, motivaci jejích manažerů, vnitřní hodnotě jejích akcií či dluhopisů, a souvisejícím rizikům,“ říká Bolland. Nelze se spoléhat jen na čísla, upozorňuje. Kvalita vedení a kontroly ve firmě (corporate governance) nebo obecněji společenská odpovědnost jsou podle něj stále podceňovanými tématy. Analytici by se podle něj měli ujistit, jestli firma věnuje dostatečné úsilí řízení rizik a etice. K ohodnocení firmy vyvozenému z finančních výkazů pak mohou přičíst přirážku nebo naopak slevu, která pomůže určit výhodnost investice.

Kvalita řízení má totiž vliv i na cenu akcií. Bolland citoval např. nedávnou analýzu investiční společnosti Hermes. Ta zjistila, že v Evropě byl v letech 2008 až 2013 mezi akciemi nejlépe a nejhůře řízených firem rozdíl 0,4 % měsíčně. Zdánlivě malý rozdíl v přepočtu na roční a delší výkonnost znamená velmi odlišné výsledky pro investory.

 

Etika se vyplatí nejen investorům

Ve své prezentaci zmínil Bolland řadu příkladů, které v konečném důsledku zaplatí akcionáři. Např. letošní pokutu pro nadnárodní farmaceutickou firmu za uplácení lékařů v Číně.  Nebo banky obviněné z manipulace úrokovou sazbou LIBOR, které v posledních dvou letech dostaly dohromady pokuty přes 6 miliard dolarů. Podobné vyšetřování teď probíhá i v souvislosti s měnovým trhem. Etika se vyplatí nejen investorům, ale i pracovníkům ve financích. „Kdo nepřistupuje ke klientům férově a podlehne střetu zájmů, ztrácí svoji bezúhonnost a nezávislost. Nakonec ztratí i důvěru klientů a s ní i obchodní příležitosti,“ říká Bolland.

 

Sejdeme se v Mixeru

Jeremy Bolland je nezávislý konzultant v oboru analýz cenných papírů a autor knihy Writing Securities Research – A Best Practice Guide. Pravidelně školí analytiky bank a makléřských společností, a také členy CFA Institute po celém světě o nástrahách při analyzování firem. V oboru má 30 let zkušeností v Londýně, Tokiu či Hong-Kongu. Pracoval mj. pro Morgan Stanley, ING Barings, HSBC a BNP Paribas.

ACCA a CFA Society Czech Republic pořádají Business Mixer pro své členy již pátým rokem s cílem představit zajímavé zahraniční řečníky a jejich pohled na současný vývoj ve světové ekonomice. Akce propojuje analytiky, konzultanty, auditory a mnohé další odborníky, kteří mají společný zájem na rozvoji finančního trhu.

 

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?