Hlavní navigace

Andrej Babiš a Simona Hornochová dnes představili zákon o prokazování původu majetku

17. 10. 2014

Sdílet

 Autor: MF
Častou výmluvou poplatníků bylo, že majetek získali před mnoha lety, například darem od babičky, a že tedy daň za dané období již nelze doměřit.

Ministr financí Andrej Babiš a náměstkyně ministra pro daně a cla Simona Hornochová dnes na tiskové konferenci představili koncept zákona o prokazování původu majetku. Zákon je souborem novel daňových a trestněprávních předpisů zaměřených na postihování nezdaněných příjmů prostřednictvím institutů správy daní. Základním principem je identifikace majetku, který ve významné míře neodpovídá deklarovaným příjmům poplatníka, a následné dodanění příjmů, které poplatník správci daně zatajil a ze kterých daný majetek financoval. Přitom není rozhodující, zda jde o příjmy získané legální či nelegální cestou. Za významný je považován rozdíl alespoň 10 miliónů Kč.

 

Uplatnit razantní sankce

„Zabavování majetku získaného z trestné činnosti je věcí orgánů činných v trestním řízení a příslušných soudů“, říká náměstkyně ministra Simona Hornochová. „Cílem připravovaného zákona je rozšíření možností správce daně zdanit příjmy, které zcela zjevně zdaněny nebyly, a uplatnit v takovém případě razantní sankce,“ dodala.

Pokud poplatník nebude schopen na výzvu správce daně prokázat původ svých příjmů a odhadovaná výše stanovené daně bude vyšší než 2 miliony Kč, správce daně přistoupí ke stanovení daně podle „zvláštních“ pomůcek. To znamená, že odhadne výši příjmů poplatníka na základě porovnání s nárůstem jeho majetku. Současně se stanovením daně předepíše penále ve výši až 100 procent.

 

A bude se trestat

„Častou výmluvou poplatníků bylo, že majetek získali před mnoha lety, například darem od babičky, a že tedy daň za dané období již nelze doměřit,“ říká Simona Hornochová. „Nyní bude posílena pravomoc správce daně požadovat prokázání takového tvrzení,“ uzavřela náměstkyně ministra financí. Pokud poplatník své tvrzení nedoloží, uplatní se fikce nabytí tohoto majetku v posledním zdaňovacím období.

Účinným nástrojem správce daně v daňovém řízení bude prohlášení o majetku, které je již dnes využíváno v exekučním řízení. Tímto prohlášením si správce daně zafixuje stav majetku poplatníka, u kterého má podezření na výraznou částku nezdaněných příjmů. Následně tento poplatník nemůže tvrdit, že nově nabytý majetek vlastnil již dříve. Uvedení nepravdivých údajů bude trestným činem postihovaným až trestem odnětí svobody.

 

soutez_casestudy

Uvedený zákon by měl projít standardním legislativním procesem a nabýt účinnosti dne 1. ledna 2016.

 

Byl pro vás článek přínosný?