Hlavní navigace

Bělorusko: zvažujete export?

10. 11. 2013

Sdílet

 Autor: © Valerijs Novickis - Fotolia.com
Ředitel ruské společnosti Uralkali Vladislav Baumgertner byl zatčen. Jeho zatčení má zřejmě návaznost na rozhodnutí společnosti ukončit draselnou kartelovou smlouvu s běloruskou státní firmou Belaruskali.

Draselné produkty jsou důležitým zdrojem příjmů běžného účtu Běloruska a konec kartelu dostal ceny pod tlak, což má negativní dopad na běloruský vývoz. Spor navíc může vyprovokovat ruskou odvetu, a to zejména pokud jde o ropu a zásoby, na kterých je běloruská ekonomika závislá.

V roce 2012 se Bělorusku podařilo stabilizovat platební krizi. Výrazně se zlepšilo saldo běžného účtu ze schodku ve výši 15 % HDP v roce 2010 na schodek necelých 3 % v roce 2012 – zejména díky zlepšení konkurenceschopnosti, nižším cenám zemního plynu a zvýšení obchodu s rozpouštědly a souvisejícími produkty.

Nový tlak na devizové rezervy a růst deficitu běžného účtu nyní způsobují hlavně nesystémová makroekonomika, výkyv vnějších závazků z dluhové služby, pokles vývozu draselných produktů a ukončení obchodu s rozpouštědly.

Skupina ONDD nyní hodnotí krátkodobé politické riziko jako stupeň 6 ze 7 (druhý nejhorší), a to vzhledem k nízké a stále klesající úrovni devizových rezerv, které v srpnu 2013 postačují pouze na 1,5 měsíce dovozů a méně než polovinu výše krátkodobého dluhu.

 

Autor je ředitel marketingu společnosti KUPEG úvěrová pojišťovna, a.s.

Bližší informace najdete zde a doplňující souvislosti zde

 

 

ICTrocenka

 

 

Byl pro vás článek přínosný?