Hlavní navigace

Boom IPO: Příkladem pro region je vstup polského výrobce hliníkových slitin Alumetal SA na varšavskou burzu

27. 10. 2014

Sdílet

 Autor: © Arto - Fotolia.com
Počet primárních úpisů celosvětově vzrostl o polovinu, výnosy z IPO se téměř zdvojnásobily. Nejvíce kapitálu přinesly primární úpisy na amerických burzách v čele s rekordním úpisem internetového obchodu Alibaba. Největšího počtu emisí dosáhly burzy v Asii a Tichomoří. I pražská burza se v závěru druhého čtvrtletí letošního roku dočkala nového titulu Pivovary Lobkowicz Group (PLG).

Motorem primárních úpisů zůstávají nadále private equity a venture capital fondy. Závěr letošního roku očekáváme ve znamení rizikovějšího chování investorů, kteří budou usilovat o co nejvyšší výnosy.

 

Přijdou na burzy další Číňané?

Podle čtvrtletní studie EY Global IPO Trends se za prvních devět měsíců letošního roku uskutečnilo v globálním měřítku 851 primárních úpisů akcií (IPO) v celkové hodnotě 186,6 miliard amerických dolarů. Oproti stejnému období loňského roku se tak počet veřejných nabídek zvýšil o 49 %, a výnosy z těchto úpisů vzrostly dokonce o 94 %.
I přes výrazný pokles aktivity v srpnu, který způsobilo vyčkávání investorů na událost roku - vstup internetového obchodu Alibaba na newyorskou burzu, se v letošním třetím čtvrtletí uskutečnilo celkem 260 IPO v hodnotě 67,1 miliard amerických dolarů. To představuje meziroční nárůst o 29 % co do počtu emisí a 162% meziroční růst výnosů z primárních úpisů.

„Díky rostoucím ziskům podniků a nedostatku jiných investičních příležitostí se do centra pozornosti investorů dostaly akcie – a nové emise obzvlášť,“ říká Peter Wells, vedoucí partner oddělení transakčního poradenství společnosti EY v České republice. „Situace na trzích se stabilizuje a hlavní cestou ke zhodnocení investic jsou tak inovace. Dokládá to vlna primárních emisí inovativních energetických, zdravotnických nebo technologických společností. Primární úpisy mají letos šanci na nejlepší výsledek od roku 2007, respektive od začátku finanční krize. Konečný výsledek bude záviset na třech faktorech: na tom, zda vydrží globální makroekonomická situace, zda private equity a venture capital firmy budou nadále preferovat IPO jako formu exitu a zda se dalším čínským společnostem bude dařit vstupovat na burzu.“

 

Private equity investoři zažívají nejlepší rok tisíciletí

Na trh letos vstoupily společnosti z celé řady odvětví. Nejvíc kapitálu se zatím podařilo získat společnostem v technologických oblastech, když se pomocí 107 primárních úpisů emitentům podařilo získat celkem 42,9 miliard amerických dolarů. Většinový podíl na tom měla právě čínská Alibaba, jejíž vstup na burzu vynesl rekordních 25 miliard amerických dolarů. Nejvíc primárních úpisů se za devět měsíců letošního roku uskutečnilo ve zdravotnictví (celkem 148, tedy téměř pětina všech letošních IPO). 

Hlavním motorem primárních emisí v letošním roce nadále zůstávají private equity a venture capital fondy. Letos uskutečnily 264 IPO v celkové hodnotě 105,3 miliard amerických dolarů, což je přibližně třetina (31 %) všech letošních primárních úpisů. Zodpovídají také za více než polovinu (56 %) získaného kapitálu. Private equity investoři zažívají zatím nejlepší rok nového tisíciletí, když se jim za prvních devět měsíců podařilo získat primárními emisemi víc kapitálu než za celý loňský rok.

 

Zjištěná upisovací cena nenaplnila očekávání majitelů

„Jedním z příkladů úspěšného IPO ve středoevropském regionu je vstup polského výrobce hliníkových slitin Alumetal SA na varšavskou burzu. Private equity fond Abris Capital Partners se díky prodeji svého většinového podílu v Alumetalu zasloužil o v letošním roce největší IPO na polském trhu. Exit z Alumetalu ukazuje příznivější podmínky pro prodej společností z portfolií private equity firem, zvláště pak těch, které svůj investiční horizont byly nuceny kvůli nepříznivé finanční situaci na trhu v minulých letech prodlužovat,“ vysvětluje Peter Wells.

Josef Dobřichovský, ředitel oddělení transakčního poradenství společnosti EY v České republice, dodává: „I pražská burza se v závěru druhého čtvrtletí letošního roku dočkala nového titulu v podobě Pivovary Lobkowicz Group (PLG). Emise PLG sice prolomila tříleté období bez nových úpisů na Pražské burze, nesplnila však očekávání vlastníků, kteří se na poslední chvíli rozhodli ponechat si vlastní akcie a provést vstup na burzu pouze s nově vydaným balíkem cenných papírů. Za tímto rozhodnutím pravděpodobně stála i zjištěná upisovací cena, která nenaplnila původní očekávání majitelů. Nově získaný kapitál plánuje PLG využít na rozvoj skupiny a akviziční investování.“

 

Pojišťovna NN Group tvrdí muziku

Také evropské kapitálové trhy ve třetím čtvrtletí pokračovaly v úspěšném trendu nastoupeném v první polovině roku. Letos na evropské burzy zatím vstoupilo 211 společností a získaný kapitál dosáhl hodnoty 53,1 miliard amerických dolarů. To je o 316 % víc než ve stejném období loňského roku, kdy se uskutečnilo pouhých 99 úpisů v hodnotě 12,8 miliard amerických dolarů. Nejúspěšnější je letos opět londýnská burza, která je z hlediska výnosů za prvních devět měsíců letošního roku světovou dvojkou hned za NYSE. Hvězdou třetího čtvrtletí se potom stal Euronext, kde se sice uskutečnily pouhé čtyři primární úpisy, ale vynesly celkem 2,5 miliard amerických dolarů. Hlavní podíl na tom měla emise akcií pojišťovny NN Group, která byla ve třetím čtvrtletí celosvětově čtvrtým největším IPO.

„Za výrazným oživením primárních úpisů v Evropě stojí především sílící britský kapitálový trh a pozitivní nálada investorů, ke které přispěla i nedávná zpráva Evropské centrální banky, že bude nadále podporovat likviditu mezibankovního trhu a zlepšovat podmínky financování,“ říká Peter Wells. „Ukazatele volatility jsou stále na nízké úrovni, private equity investoři stále těží z optimistických valuací podniků ve svých investičních portfoliích a reformy v rozvíjejících se zemích mají pozitivní dopad na vývoj na finančních trzích. Výsledkem je i optimistický výhled do budoucna a to i přesto, že opatrnost investorů vzhledem k cenám aktiv nadále poroste.“

 

Americké burzy opět vedou

Za prvních devět měsíců letošního roku se na amerických burzách uskutečnilo 220 IPO v celkové hodnotě 77 miliard amerických dolarů. Je to o 42 % více úpisů a o 116 % více výnosů než za stejné období loňského roku. Nejvíc IPO přinesl burzovní trh NASDAQ, který v letošním roce zodpovídá zatím za 16 % všech emisí. Pozici světové jedničky podle hodnoty primárních úpisů, si ale stále drží newyorská burza, která emitentům v letošním roce přinesla na 60 miliard amerických dolarů. Výnosnost nových akciových titulů ve třetím čtvrtletí letošního roku oproti předchozímu kvartálu vzrostla téměř o dva procentní body na 11.9%. Hodnota nově obchodovaných akcií se ve třetím kvartálu zvýšila v průměru o 23,4 %, což bylo o 6.7 p.b. méně ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Střední hodnota transakcí meziročně klesla o přibližně čtvrtinu na 98 milionů amerických dolarů.

 

Akciové indexy dosahují rekordních úrovní

„Ve Spojených státech mimořádné výsledky nových úpisů překonaly výnosnost běžných akciových titulů o 15 až 21 procent,“ komentuje Josef Dobřichovský. „Akciové indexy dosahují rekordních úrovní a seznam společností, které se připravují ke vstupu na burzu, už dávno nebyl tak dlouhý a atraktivní. Private equity a venture capital firmy potřebují prodat řadu podniků ze svých portfolií a rozdíl mezi cenovým očekáváním kupujících a prodávajících je na historicky nejnižší úrovni. Když k tomu přičteme tradiční tlak investorů na výnosy na konci roku, vytváří to pro nové úpisy ve čtvrtém čtvrtletí zvlášť příznivé podmínky. Negativně se může projevit vysoký počet nových úpisů. Obecně platí, že větší množství společností vstupujících na burzu a tím i větší konkurence, stahují kurz akcií po veřejné nabídce dolů. To platí samozřejmě nejen pro americké burzy, ale i pro ostatní kapitálové trhy.“  

 

Nejvíc IPO hlásí letos Asie a Tichomoří

Největší počet primárních úpisů se v letošním roce uskutečnil na burzách v Asii a Tichomoří. Doposud jich proběhlo 339 (vloni jich za stejné období bylo 215) v celkové hodnotě 47,4 miliard amerických dolarů (meziroční nárůst o 51 %).

Nejaktivnější v tomto regionu byla hongkongská burza se 64 IPO v hodnotě 16,7 miliard amerických dolarů. Do první desítky světových burz podle objemu výnosů se kromě ní dostaly ještě australská, tokijská a šenčenská burza, které se na globálním kapitálu získaném primárními emisemi podílejí 4,6 %, 3,2 %, resp. 2,5 %. Nejvíce kapitálu prostřednictvím nových úpisů získaly společnosti vyrábějící zboží běžné spotřeby (6,6 miliard dolarů), následovaly je technologické firmy (5,9 miliard dolarů) a energetické společnosti (5,9 miliard dolarů). Nejvíce úpisů (56) uskutečnily společnosti zabývající se průmyslovou výrobou, následovaly je technologické společnosti se 43 úpisy.

 „Stále větší množství společností si pro umístění veřejné nabídky svých akcií vybírá některou z asijských burz,“ říká Josef Dobřichovský. „Kapitálové trhy v tomto regionu nabízejí širokou škálu možností kde akcie upsat. Během prvních tří letošních čtvrtletí měly dostatek likvidity a díky pozitivní náladě investorů mají výborné vyhlídky i do budoucna. Podle množství podniků, které zvažují vstoupit na burzu, můžeme očekávat intenzivní aktivitu v oblasti asijských IPO i ve zbývajících měsících letošního roku.”

 

Silný závěr roku: vrací se multi-tracking

„Na burzách po celém světě panují optimální podmínky pro zvýšenou aktivitu i v průběhu posledního čtvrtletí roku,“ říká Peter Wells. „K primárnímu úpisu se chystají podniky z nejrůznějších odvětví a spolu s rostoucí důvěrou investorů v ekonomiku se zvyšuje i jejich ochota riskovat. To se projevuje například v upřednostnění investic do inovativnějších společností, které sice nesou větší riziko, zato nabízejí lepší návratnost.“

„Není však možné očekávat, že tento trend bude pokračovat do nekonečna ve všech odvětvích nebo regionech. Například existuje celá řada nevyzrálých zdravotnických společností, které ve Spojených státech v poslední době vstoupila na burzu. I díky nim se objemy primárních nabídek zmenšují, což ukazuje, že zásoby společností připravujících se k primárnímu úpisu pomalu vysychají,“ vysvětluje Josef Dobřichovský.

„Pozitivní trend je patrný také v oblasti fúzí a akvizic, což svědčí o růstu důvěry na finančních trzích a zlepšujícím se stavu globální ekonomiky. Spolu s větším přílivem peněz do systému se také vrací strategie společností získávat kapitál z více zdrojů najednou – multi-tracking. Lze proto očekávat, že primárních emisí i fúzí a akvizic bude přibývat nejen na sklonku letošního roku, ale i v roce následujícím,“ dodává Peter Wells.

 

 

IPO za období leden 2014 – září 2014 podle ekonomických odvětví

ICTrocenka

Odvětví ekonomiky

Počet transakcí

Podíl na celkovém počtu v %

Výnosy

(v mil. USD)

Podíl na celkových výnosech v %

 
 

Péče o zdraví

148

17,4 %

16 724,7

9,0 %

 

Technologie

107

12,6 %

42 870,9

23,0 %

 

Průmyslová výroba

91

10,7 %

13 865,8

7,4 %

 

Výroba materiálů

76

8,9 %

8 916,9

4,8 %

 

Energetika

74

8,7 %

22 244,3

11,9 %

 

Spotřební zboží a služby

66

7,8 %

10 367,2

5,6 %

 

Finanční služby

66

7,8 %

26 187,7

14,0 %

 

Nemovitosti

59

6,9 %

13 332,3

7,1 %

 

Zboží běžné spotřeby

58

6,8 %

8 459,7

4,5 %

 

Média a zábavní průmysl

52

6,1 %

9 745,6

5,2 %

 

Maloobchod

42

4,9 %

13 337,0

7,1 %

 

Telekomunikace

12

1,4 %

569,5

0,3 %

 

Celkem

851

100,0 %

186 621,6

100,0 %

 

 

 

Byl pro vás článek přínosný?