Hlavní navigace

Alois Rašín by se možná divil: Dnešní československý státní svátek by mohl ovlivnit volatilitu koruny české

28. 10. 2014

Sdílet

 Autor: © iNNOCENt - Fotolia.com
Hlavním tématem na devizových trzích byl během uplynulého týdne znovu rozdílný výhled měnové politiky ECB a FOMC. Zveřejněná data z eurozóny byla v jistém ohledu nadějná, ale ne natolik, aby potlačila spekulace ohledně dalších podpůrných opatření ze strany Evropské centrální banky.

Nervozita kolem dalšího vývoje eura se kromě jiného zvýšila v důsledku očekávaného zveřejnění výsledků zátěžových testů 130 největších evropských bank. Na trhu se objevily informace, že některé finanční ústavy těmito testy neprojdou. Naopak nejnovější ekonomické ukazatele z USA potvrdily pokračující mírné oživení amerického hospodářství a také malé zvýšení inflačních tlaků. Ve Velké Británii údaje ukázaly na pokles spotřebitelské poptávky, ale zápis z posledního měnového zasedání Bank of England odhalil, že dva z devíti členů výboru i nadále hlasovali ve prospěch zvýšení úrokových sazeb. Výrobní index PMI z Číny neměl na sentiment investorů příliš velký dopad navzdory jeho částečnému zlepšení. Zvýšení averze obchodníků vůči riziku nastalo v polovině týdne, kdy došlo k přestřelce v budově kanadského parlamentu. Největší pohyb týdne však nakonec zaznamenal novozélandský dolar. Ukazatel inflace za třetí čtvrtletí vykázal oproti předchozímu období výrazný pokles, čímž se snížily šance na brzké zvýšení úrokových sazeb. To byl pro dolar negativní signál a v důsledku toho se tak ocitl pod prodejním tlakem.

 

Koruna jde svou cestou

Koruna minulý týden kopírovala vývoj ve středoevropském regionu a ve vztahu k euru i dolaru si připsala výrazné ztráty. Vzhledem k absenci domácích ekonomických ukazatelů se tak koruna propadla na téměř čtyřleté minimum k dolaru a šestitýdenní minimum vůči euru. Na adresu české ekonomiky se během týdne také vyjádřil guvernér ČNB Singer, který uvedl, že ekonomika ČR sice vykazuje známky zlepšení, nicméně v poslední době převažují rizika v podobě externích vlivů. Ztráty, které koruna utrpěla vůči dolaru, ji nakonec srazily i ve vztahu k euru.

 

Hlavní události týdne od 27.10. do 31.10. 2014

Dnešní státní svátek v ČR by mohl ovlivnit obchodování s domácí měnou. V prostředí nízké likvidity by koruna mohla zaznamenat nárůst volatility, čehož jsme byli svědky již v minulosti. Během tohoto období by evropští dovozci i vývozci mohli zvážit využití zajišťovacích instrumentů. Z pohledu ekonomických makrodat se obchodníci s korunou žádných nových údajů opět nedočkají. V důsledku toho by největší dopad na korunu mohlo mít měnové rozhodnutí FOMC.

 

Autor je analytik Western Union Business Solutions Česká republika

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?