Hlavní navigace

Brexit může způsobit globální pokles výdajů za IT

12. 7. 2016

Sdílet

Britské rozhodnutí opustit Evropskou unii příští rok negativně ovlivní globální výdaje na IT, protože firmy budou omezovat náklady kvůli nejistému budoucímu vývoji. Britské podniky navíc pozastaví strategické plány, předpovídají analytici společnosti Gartner.

Ve Velké Británii očekáváme pokles výdajů na IT o 2-5 %, což je dostatečně významný výkyv, aby způsobil meziroční celosvětový pokles.

Hlasování pro „brexit“ vyvolává značnou nejistotu ohledně budoucnosti britské a celé unijní ekonomiky, což vede firmy na pátém největším trhu IT na světě k redukování strategických plánů.

Jde však nejen o škrtání výdajů. Propad hodnoty britské libry znamená, že dodavatelé budou muset v Británii zvýšit ceny, což například Dell již učinil. Navíc poklesne kupní síla spotřebitelů, také budou pravděpodobně méně utrácet za výpočetní techniku.

A to ještě není všechno. Britská vláda ještě nezahájila proces opuštění EU, jehož součástí budou jednání o nových pravidlech v mnoha oblastech, včetně postoje Velké Británie k unijním zákonům na ochranu dat. Výsledek těchto jednání bude mít vliv mimo jiné na umístění datových center a v důsledku na opět na budoucí výdaje na IT.

Brexit přichází v zajímavé době pro celý IT trh, který prochází zásadní transformací: podniky se snaží využít výhod cloudu a mobilních technologií ve snaze omezit náklady a zvýšit produktivitu. V Británii však může brexit v mnoha případech způsobit zrušení nebo odložení takových plánů.

soutez_casestudy

 

Zdroj: IDG News Service

Byl pro vás článek přínosný?