Hlavní navigace

Budoucnost celosvětové výroby se mění v boj o talenty

27. 4. 2012

Sdílet

Ve světě existuje okolo deseti miliónů pracovních pozic ve výrobě, která nemohou být obsazena vzhledem k rostoucímu nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců.

Podle nové zprávy s názvem „Budoucnost výroby: příležitosti motorem ekonomického růstu“, kterou tento týden vydalo Světové ekonomické fórum (dále jen „Fórum“) ve spolupráci se společností Deloitte, se budoucnost celosvětové výroby mění v soupeření o talenty. Zpráva odhaduje, že v současnosti existuje na celém světě okolo deseti miliónů pracovních pozic ve výrobě, která nemohou být obsazena vzhledem k rostoucímu nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců.

Tento nedostatek je i přes vysokou míru nezaměstnanosti všudypřítomný v mnoha rozvinutých ekonomikách, kde se společnosti snaží zaplnit takové pozice ve výrobě, jako jsou vysoce kvalifikovaní dělníci a inženýři. Zároveň nemohou nově vznikající ekonomiky podněcovat růst, aniž by disponovaly větším množstvím pracovníků v kategorii výroby vyžadující odbornou kvalifikaci.

 

Přilákat, rozvíjet a udržet si...

„V boji o budoucí prosperitu není nic důležitějšího než talent. Současná mezera v dovednostech v budoucnu pravděpodobně nevymizí. Konkurenční výhodu mají země, které jsou schopny přilákat, rozvíjet a udržet si nejvíce talentovaných pracovníků, od vědců, výzkumných pracovníků a inženýrů až po techniky a kvalifikované výrobní dělníky,“ uvedl Craig Giffi, vedoucí odvětví výroby a spotřebního průmyslu Deloitte ve Spojených státech. 

„V České republice stále platí a bude tomu tak i nadále v budoucnu, že hlavním trendem v hledání konkurenční výhody je získávání talentovaných pracovníků pro inovace a vývoj produktů. České společnosti musejí investovat do rozvoje svých vývojových kapacit, využívat technicky náročné technologie, vytvářet dostatek pracovních míst pro talentované odborníky a podmínky pro jejich růst,“ uvedl Bronislav Pánek vedoucí partner Deloitte pro odvětví výroby a spotřebního průmyslu v regionu střední Evropy. 

„Mladší talentovaní pracovníci, současní a budoucí studenti jsou jazykově velmi dobře vybaveni a rozvoj komunikačních technologií významně zvyšuje potenciál jejich mobility. Hledají a budou hledat především zajímavou práci a možnost odborného profesního růstu, přičemž nejsou omezeni a vázáni teritoriem České republiky. Pokud svou příležitost doma nenaleznou, půjdou za ní dále do Evropy či do světa podstatně snáze, než předchozí generace. Udržet talentované pracovníky v České republice je v zájmu růstu naší konkurenceschopnosti i zvyšování výkonnosti ekonomiky státu,“ dodal Pánek.

 

Inovace vede k odlišení 

Inovace bude hrát podle zprávy klíčovou roli při určování, které země a společnosti mohou v rámci celosvětové výroby za dvacet let uspět. „Čistý příjem společností, které jsou považovány za inovativnější, rostl v letech 2006 až 2010 téměř dvakrát rychleji než příjem jejich méně inovativních protějšků,“ uvedl z Fóra John Moavenzadeh, výkonný ředitel pro odvětví mobility. „Země, které jsou úspěšnější v podporování inovací, mají zároveň lepší výsledky HDP a HDP na hlavu,“ dodal. Z toho vyplývá, že výrobci musí inovovat, aby si udrželi náskok před konkurencí. Musí existovat také infrastruktura a politické prostředí, které více podporuje zásadní objevy univerzitních a výzkumných laboratoří ve vědě a technologii.

 

Hlavní prioritou je snižování spotřeby energie 

Zpráva se zabývala také rolí energie v budoucnosti výroby a zjistila, že hlavní prioritou výrobců a politiků budou dostupné strategie využívající čisté energie a pravidla efektivního využití energie.  „Americký úřad pro energetické informace očekává, že se do roku 2035 celosvětová spotřeba energie oproti roku 1990 přinejmenším zdvojnásobí,“ uvedl Tim Hanley, globální vedoucí pro oblast výroby ve společnosti Deloitte. „Výrobci budou muset hledat nové energeticky úsporné způsoby výroby, od návrhů energeticky úsporných výrobků až po efektivnější výrobu a logistiku. Pro vyřešení globálního energetického rébusu bude čím dál nutnější spolupráce mezi výrobci a politiky.“

Zpráva o budoucnosti výroby obsahuje primární a sekundární výzkum, včetně revize akademické literatury a literatury týkající se daného odvětví, rozhovorů s více než 30 vedoucími osobnostmi z výrobní, akademické a politické oblasti a jednání pracovních skupin. Cennými poznatky do zprávy přispěli v průběhu sedmi celosvětových workshopů také zainteresované osoby z daného odvětví, politiky a akademické obce.  

 

Celá zpráva s názvem Budoucnost výroby je zveřejněna zde

 

Foto: © Odysseas Stamoglou - Fotolia.com

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?