Hlavní navigace

K včera schválené novele o investičních pobídkách…

26. 4. 2012

Sdílet

 Autor: © Visual Concepts - Fotolia.com
Jan Linhart, Partner, KPMG Česká republika, komentuje schválení novely zákona o investičních pobídkách.

Schválení novely zákona o investičních pobídkách je jednoznačně krok správným směrem. Investiční pobídky v současné podobě, které platí od poloviny roku 2007, nebyly pro investory příliš zajímavé. Z pohledu celkového investičního prostředí je nejdůležitější změnou prodloužení období pro čerpání daňových úlev z pěti na deset let. To umožní přilákat investory s drahými moderními technologiemi. U velkých high-tech investic je totiž zpravidla delší návratnost vložené investice, což znamená i pozdější čerpání slevy na dani.

Za přelomové považujeme vymezení tzv. strategické investiční akce, která má poskytovat přímé dotace velkým projektům. Ačkoliv je tato podpora v návrhu zatím omezena, jedná se o instrument, který České republice zatím chyběl a nepochybně bude možné po vyhodnocení prvních zkušeností zvažovat další rozšíření tohoto konceptu.

Zákon nově umožňuje podpořit nejen investice do výroby, ale též do tzv. center strategických služeb a technologických center. Bohužel se tato část pobídek týká spíše větších projektů. I tak ale může pomoci k tomu, aby investoři posilovali roli svých českých závodů a přesouvali do České republiky i činnosti s vyšší přidanou hodnotou, jako jsou výzkum, vývoj a inovace nebo třeba určité centrální funkce. 

Investiční pobídky nabízí většina států a jsou pro velkou část investorů jedním z hlavních motivů pro umístění investic v dané zemi. Podle průzkumu, který KPMG uskutečnila v roce 2008, by pouhých 27 % investic na zelené louce přišlo do České republiky i bez investičních pobídek.“

 

FIN24

Foto: © Visual Concepts - Fotolia.com

 

Byl pro vás článek přínosný?