Hlavní navigace

Byls v Astaně? Tak neraď. Dnes se v Kazachstánu podepisovaly dohody za stovky milionů dolarů, bude reciprocita

24. 11. 2014

Sdílet

 Autor: © Eisenhans - Fotolia.com
Jedenáct dohod v hodnotě zhruba 450 milionů amerických dolarů podepsali dnes zástupci českých firem se svými kazašskými protějšky v rámci Byznysového fóra, které se uskutečnilo v hlavním městě Republiky Kazachstán Astaně.

Dohody se týkaly dodávek technologií a technologických celků v oblasti zemědělství, důlních zařízení, ale také i dodávek zbraní a dalších komodit. Dohodu o spolupráci podepsal prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Jaroslav Hanák se svým protějškem z kazachstánské Komory zahraničního obchodu, která je součástí Národní komory podnikatelů Kazachstánu. „Dohodou deklarujeme snahu o zintenzivnění našich vztahů a větší úsilí o podporu obchodních vztahů,“ uvedl Jaroslav Hanák. Konkrétním výsledkem této dohody je plánovaný příjezd podnikatelské delegace podnikatelů do Prahy v lednu příštího roku, kteří budou přijati zástupci SP ČR a jejich členských firem.

 

Nursultan Nazarbajev Čechy chválí

Právě SP ČR je organizátorem 84 členné podnikatelské mise, která od 23. do 27. listopadu doprovází prezidenta ČR Miloše Zemana při jeho oficiální cestě do Kazachstánu a Tádžikistánu.

O zájmu o posílení obchodních vztahů svědčí vystoupení na Byznysovém fóru hlav obou států. Prezident Nursultan Nazarbajev prohlásil, že Česko považuje Kazachstán za stát prvořadého a dlouhodobého zájmu. Uvedl také, že ekonomická výměna není dostatečná a nabídnul našim firmám možnosti uplatnění zejména ve strojírenství. Kazachstán chce totiž investovat významné prostředky z fondu ze 100 miliardami USD do rozvoje ekonomiky, zejména pak do průmyslu. Vytvořeno by mělo být 250 tisíc nových pracovních míst. Nursultan Nazarbajev vyzval české podnikatele k převedení svých firem do Kazachstánu a k zakládání společných podniků.

Cloud24

Prezident Miloš Zeman prezentoval ve svém vystoupení know how tuzemských firem, zmínil například nákladní auta Tatra, letecký průmysl i zkušenosti s výstavbou železnic a schopnosti stavebních firem či bankovnictví. Poukázal i na tradici a kvalitu pivovarnictví a českého piva.

 

Byl pro vás článek přínosný?