Hlavní navigace

Čeká nás výrazně vyšší růst českého HDP

20. 7. 2015

Sdílet

 Autor: © Warakorn - Fotolia.com
HSBC Bank zvyšuje předpověď pro růst HDP České republiky na rok 2015. Růst se předpokládá ve výši 3,4%. HSBC to zveřejnila ve své analýze CEEMEA Economics vydávané společně pro země střední a východní Evropy, Afriky a Blízkého východu.

V minulém čtvrtletí HSBC upozornila na to, že česká ekonomika zaostává za sousedními státy, jako jsou Maďarsko nebo Polsko. Údaje za první čtvrtletí 2015 ale ukazují, že došlo ke změně. Ačkoliv výrazné tempo růstu HDP (3,1% mezičtvrtletně a 4,2% meziročně) bylo způsobeno jednorázovými jevy, základní trend je také silný. Z toho důvodu banka HSBC přehodnotila svou předpověď pro meziroční růst HDP v roce 2015 z 2,2% na 3,4%.

„Fixní investice byly v prvních třech měsících roku stále na nedostačující úrovni, ale vzhledem k posilující soukromé spotřebě a vývozu očekáváme po zbytek roku vyšší růst. Soukromá spotřeba se v prvním čtvrtletí téměř zdvojnásobila a vzrostla v meziročním srovnání o 3,0% oproti minulému čtvrtletí. Hodnotíme to jako pozitivní signál pro českou ekonomiku,“ říká Michael Hordley, generální ředitel HSBC

Czech Republic.

 

Zvyšující se spotřebitelská důvěra se konečně také odrazila v údajích o spotřebě a současně vzrostly reálné mzdy meziročně z 2,5% v roce 2014 na 3,3% v prvním čtvrtletí 2015.

Průběžně se zlepšující údaje o zaměstnanosti naznačují, že růst nominálních mezd, který byl dosud nedostatečný, by se mohl zvýšit. Spolu se soukromou spotřebou by růst měl být také významně tažen exportem. Po zpomalení v roce 2014 se na začátku roku 2015 tempo růstu vývozu zrychlilo. Export je široce založený, a to včetně exportu v rámci EU, kam proudí 80% českého vývozu.

 

Základní ukazatele jsou nadále pozitivní. Německý index IFO roste od října 2014 a český index PMI, včetně nově zavedené vývozních objednávek, zůstává silný. Díky lepším datům (týkajícím se jak aktivity, tak inflace) je možné očekávat, že Česká národní banka brzy upustí od politiky uvolňování. V květnové zprávě o inflaci se tvůrci úrokové míry stále přikláněli k tomu, že rizika nadále nahrávají politice uvolňování. Předpovídají návrat inflace na úroveň 2% v H2 2016, ale pouze v případě že tříměsíční průměr sazeb PRIBOR zůstane v letech 2015 a 2016 na současných 0,3%.

 

Růst HDP v prvním čtvrtletí roku 2015 dosáhl v mezičtvtletním srovnání 3,1%, ačkoliv odhad ČNB byl 0,8%, zatímco průměrný index spotřebitelských cen v dubnu a květnu byl meziročně 0,6%, přičemž ČNB pro druhé čtvrtletí 2015 předpovídala 0,3%.

Vyšší aktuální index spotřebitelských cen snižuje riziko deflace, kterou ČNB předpovídala pro třetí čtvrtletí s odkazem na snížení cen energií. Další zpráva o inflaci, která bude vydána v srpnu, by mohla ukázat, že zde existuje prostor pro zvýšení úrokových sazeb v H2 2016 ze současné technické nuly (0,05%).

FIN24

 

HSBC věří, že již nehrozí další uvolňování, ale rozhodla se nezohlednit zvýšení úrokové míry dříve než na konci roku 2016. Je vysoce pravděpodobné, že režim devizových intervencí bude ukončen v H2 2016. Ale v souladu s předpovědí ČNB věříme, že koruna bude okamžitě po ukončení intervencí řízena, aby nedošlo k jejímu zhodnocení podobně jako u švýcarského franku.

Byl pro vás článek přínosný?