Hlavní navigace

České nemovitosti za sebou mají výjimečně silný rok – a připravují se na další

19. 1. 2015

Sdílet

 Autor: © Roman Sigaev - Fotolia.com
V roce 2014 změnily majitele komerční reality za více než 2 miliardy euro, letos to může být ještě více; to se už odráží na klesajících výnosech, zejména v retailu.

Otázka není zda, ale o kolik. Podobně se v kuloárech spekuluje o možném výsledku českého investičního trhu v roce 2015 v porovnání s tím uplynulým. Vloni investoři utratili za tuzemské nemovitosti přes 2 miliardy eur (56 miliard Kč), což znamenalo historicky třetí nejvyšší objem investic v České republice. Investiční oddělení mezinárodní poradenské společnosti DTZ od letošního roku očekává vzhledem k neutuchajícímu zájmu investorů a počtu rozjednaných transakcí ještě lepší výsledek. O kolik bude lepší, záleží také na jednom z nejočekávanějších obchodů – prodeji portfolia největšího developera průmyslových nemovitostí CTP.

 

V porovnání s rokem 2013 tak vzrostla výše investic o 77 % a dosáhla 2 mld. eur. Určující dopad na objem investic měly v průběhu minulého roku transakce skladových areálů a v posledním čtvrtletí také prodej několika nákupních center. „Motivací investorů byly nízké náklady na vlastní kapitál, vysoká likvidita a dostatečná nabídka prvotřídních nemovitostí,“ objasňuje Ryan Wray, vedoucí investičního oddělení v pražské kanceláři DTZ.

 

Značný zájem investorů o tuzemské nemovitosti se zákonitě odrazil v poklesu výnosů. Podle statistik DTZ se tak nejznatelněji dělo u maloobchodních formátů: o 50 bazických bodů na 5 % pro obchody na hlavních třídách a na 5,5 % pro nákupní centra. Další stlačení výnosů je očekáváno i kancelářských budov a skladových areálů.

Cloud24

 

Mezi investory dominovaly investiční společnosti se 40% podílem na objemu investic, následované soukromými investory a kótovanými realitními společnostmi, stále častěji z Ruska. Ze 68 % měli investoři zájem o maloobchodní nemovitosti. Jen v posledním kvartálu 2014 se takto prodaly Slovanský dům, Futurum Hradec Králové, Palác Pardubice nebo Galerie Butovice. A nejinak tomu bude i v letošním prvním pololetí, zejména s ohledem na prodej pražského Palladia a OC Arkády Pankrác, stejně jako balíku retailových nemovitostí developera Atrium Real Estate.

Byl pro vás článek přínosný?