Hlavní navigace

CFO by měl být čestný, chápající a natolik odvážný, aby mohl říkat ne

18. 9. 2015

Sdílet

 Autor: blueevents.cz
Nově koncipovaný 4. ročník CFO Congressu „Efektivně prožitý den s dalšími CFO“ poskytl letošním účastníkům velkorysý prostor pro paralelně probíhající odborné diskuse. Zázemí k inspirativnímu setkání 120 finančních ředitelů a ředitelek poskytl pražský hotel Clarion.

Konference se odvíjela od úvodní analýzy především české makroekonomické situace, mapovala novinky ze světa finančního řízení ve vztahu k interním klientům, dodavatelům i technologiím. Poprvé byla na programu  jedné z panelových diskusí i problematika Big Data.

 

První část plenárního programu Finanční agenda 2015 erudovaně moderoval Daniel Stach, redaktor a moderátor České televize. Témata makroekonomických výhledů pro rok 2015 a to, co by měl CFO zohlednit při tvorbě plánu na rok 2016 a dále, analyzoval David Marek, hlavní ekonom, Deloitte.

„Potřebujeme růst, ale tak, abychom nevykolejili. Míra zaměstnanosti je nejnižší v historii ČR. Globální ekonomika letos nepatrně zrychlí tempo růstu, zejména USA. Brzdou se stávají rozvíjející se trhy BRICS (Čína zpomaluje, Rusko a Brazílie jsou v recesi). Eurozóna nikam nepospíchá, střední Evropa je o poznání živější. Česká republika jede plnou parou vpřed, závratné tempo růstu je více než 4%. Dočerpáváme dotace z evropských fondů, roste stavebnictví, změnila se spotřební daň na tabák a propadají se ceny ropy. Fiskální a měnová politika podporuje růst, úvěrová aktivita stoupá a oživil se trh práce. ČR drží konkurenční výhody tím, že klesají jednotkové mzdové náklady a má v přebytku obchodní bilanci. Inflace poskakuje kolem nuly mj. proto, že stoupají výnosy plodin a klesají ceny ropy. Fiskální politiku ovládá zakázané uvolnění, kdy ČR podporuje ekonomiku, která to nepotřebuje.“

 

Tradiční a alternativní způsoby financování podniků představili Karel Soukeník, CFO & COO a člen představenstva, Sberbank a Lubor Žalman, Partner, EnCor Capital Management.

Základní otázkou každého CFO je: „Kolik a za kolik?“, říká Lubor Žalman: „Způsob financování volí CFO podle situace a potřeby. Nejjednodušší jsou levné úvěry od bank, pokud je můžeme dostat. Když potřebujeme malý, nebo rychlý úvěr, volíme jiné alternativy financování. Dluhopisy a kapitálový trh u nás moc nefungují. Mezi další možnosti patří mezzaninové fondy, podřízený dluh, peer 2 peer platformy, angel investoři, crowdsourcing, venture capital, private equity a IPO.

Karel Soukeník míní, že: „V ČR je nejdostupnější bankovní financování v Evropě, průměrná úvěrová sazba je 3,2 %. Rostou požadavky na zajištění úvěrů, komplexita se zvýšila o 19 %. Je patrná nadprůměrně velká sebedůvěra při jednání o bankovních úvěrech, ale velmi malá důvěra při jednání s alternativními zdroji.“


Pavel Jirák, Executive Director, Human Resources, Komerční banka, se ve svém příspěvku věnoval výzvám tradičního a netradičního HR. „Ideální zaměstnanec by měl být pracovitý, otevřený, optimistický se smyslem pro humor. Situace na trhu práce se zlepšila, nezaměstnanost klesla pod 6,2 %. V bankovním a finančním sektoru je nízká kvalita především mladých uchazečů, chybí lidé pro marketing, big data a specialisté na financování malých firem.“ Komerční banka má proto projekt „Správní lidé na správných místech“, s jehož pomocí chce udržet a vychovávat klíčové zaměstnance. Především zvýšením manažerské kultury, změnou přístupu k podřízeným, flexibilními úvazky, sdílenými pozicemi a možností home office. Technologie mohou napomoci zejména při komunikaci s generací Z, Komerční banka například zavádí nový intranet s komunikačními prvky na bázi sociálních sítí.


Navazující paralelní workshop se věnoval tomu, proč by CFO neměla uniknout problematika Big Data. Na fakta na mýty o Big Data ilustrované případovými studiemi se zaměřili panelisté Pavel Doležal, Partner, Keboola, Maroš Horňáček, jednatel, Mediaservis, Petr Ladžov, CFO, Zoot a Jaromír Švihovský, CFO, Rockaway Capital. Živá diskuse moderovaná Filipem Douškem, SAP Solution architektem společnosti Mibcon, jasně prokázala, že moderní technologie dnes, na rozdíl od nedávné minulosti, umožňují zpracovávat velké množství dat levně a rychle. To otevírá zcela novou šanci řídit firmy s využitím vzájemně propojených finančních, procesně-provozních, prodejních a marketingových dat. Firmy aktivní v oblasti e-commerce a další hráči nové ekonomiky už tuto konkurenční výhodu intenzivně využívají, ostatní se připojují. A CFO v tom mohou hrát klíčovou roli.


Druhý panel zaměřený na Aktuální pohled na trendy v controllingu, operační modely a strategii finančního útvaru v období změny vedli Marek Kouřil, Senior Manager, Consulting a Lenka Neuvirtová, vedoucí Audit Advisory, oba Deloitte. Diskuse se zúčastnili čtyři panelisté: Tomáš Cibulka, CFO, Slevomat, Martin Knebel, Vítkovice Steel, Jan Hruška, CFO, Partner in Pet Food a Michal Rozehnal, CEO, Reporting.cz. Diskuse vyšla z průzkumu Deloitte mezi CFO, který byl zaměřen na podnikatelské činnosti. Roční výhled se změnil, nejdůležitější je růst tržeb a expanze. Úlohou controllingu je hledání kompromisů a vyvažování rizik.

 

Marek Kouřil představil trendy a výzvy controllingu v oblasti plánování, rozpočtování a forecastingu: „Controlling není jen nákladové účetnictví, ale celý systém řízení výkonnosti - průvodce na cestě.“ Role controllingu je plánovat, predikovat a vyhodnocovat, být business partnerem, protože poskytuje potřebné informace pro porovnání plánu a skutečnosti a integraci rizika a zisku. Controlling vstupuje do diskusí a přináší správné informace. Současné výzvy jsou v tom, jak dostat do rozhodování složitější ekonomické výzvy a rychlé prediktivní manažerské informace.


Mezi témata panelové diskuse patřily oblasti vlastního a nevlastního řešení cloudového reportingu, posun controllingu od pohledu do minulosti k predikci budoucnosti, nalezení best practices a operační modely. Firmy panelistů se potýkají s výzvami jak porozumět chodu firmy a změnám business modelu, s novým pohledem na procesy, lepší analytikou a vytěžováním sesbíraných dat, a také jak přizpůsobit rychlost forecastingu stále turbulentnějšímu prostředí. O vlivu technologie na controlling poznamenal Jan Hruška: „Nová IT technika je nutná, ale nejdůležitější je sladění terminologie a komunikace s uživateli.“


V odpolední živé diskusi se účastníci kongresu dozvěděli mnohé o tom Co se aktuálně děje ve firmách. O názory a zkušenosti se s publikem podělila šestice panelistů: Jaroslav Barták, General Manager, Walmark ČR & SR, Jan Bechyně, Controlling Director, O2, Vít Vážan, finanční ředitel, České Radiokomunikace, Marian Rašík, finanční ředitel, PEGAS NONWOVENS, Martin Rozehnal, finanční ředitel, Marks & Spencer Czech Republic a Václav Řehoř, generální ředitel, Český Aeroholding. Mezi horkými tématy byly požadavky CFO ve vztahu k CEO a naopak, změny ve finančním řízení související se změnou vlastníka, kritéria výběru private equity investora, emise dluhopisů (zájem vyvolala hlavně případová studie Pegas Nonwovens), noční můry CFO a controllingu, spolupráce s HR při výběru a udržení klíčových zaměstnanců a také největší výzvy pro CFO v současnosti.


Vztah CFO a CEO charakterizoval Vít Vážan takto: „Měl by být partnerský a dlouhodobý, skoro jako manželství. Vyvíjí se od romantických představ k realitě. Představenstvo nebo dozorčí rada pak plní úlohu tchyně.“


Současné výzvy pro CFO hodně souvisí s nastupujícím růstem ekonomiky, který se odrazí ve zvýšených nákladech na získání a udržení kvalitních pracovníků. Pro Martina Rozehnala je letošní výzvou „oživení spotřebitelské poptávky“, pro Václava Řehoře je to rada: „Mějte agresívní růst pod kontrolou: protože pýcha předchází pád.“


Václav Řehoř také optimisticky zakončil letošní setkání CFO doporučením: „Hlavně dělejte to, co vás baví. Pak to jde!“

ICTrocenka

 

CFO World byl mediálním partnerem akce.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku