Hlavní navigace

Důvěra firem v ČR roste, i přes nestabilní globální ekonomické podmínky

2. 11. 2012

Sdílet

 Autor: © Picture-Factory - Fotolia.com
Prudký pokles důvěry firem v ekonomický vývoj v mnoha rozvíjejících se ekonomikách je varováním, že globální podmínky pro podnikání mohou být nestabilní i v následujících měsících. V ČR se naopak úroveň důvěry zvýšila. Dokazuje to Index důvěry firem společnosti Regus, jehož hodnota od dubna 2012 vzrostla o 34 bodů (z 64 na 98).

Důvěra firem se v některých z ekonomicky nejsilnějších zemích během posledních šesti měsíců dramaticky snížila. Z nejnovějšího Indexu důvěry firem společnosti Regus, který je založen na názorech více než 24 tisíc podnikatelů z 92 zemí, vyplývá, že i navzdory propadu v rozvíjejících se ekonomikách (tzv. emerging markets) zůstávají úrovně důvěry firem v těchto zemích daleko před úrovněmi v zemích s rozvinutou ekonomikou. Tento vývoj by však měl sloužit firmám po celém světě jako varování, aby byly flexibilní a připravené na nestabilitu, než opět dojde ke globálnímu ekonomickému růstu. 

V zemích s rozvíjejícími se trhy i v zemích s rozvinutou ekonomikou je nejvíce patrný pokles důvěry malých firem, a protože malé a střední firmy mají významný vliv na proces růstu a poskytují pracovní místa, jedná se proto opravdu o zásadní problém. Firmy nejvíce zajímá přístup k cenově dostupným informacím a řízení cash flow. Ukazuje se, že požadují pružné obchodní služby, u kterých budou platit pouze za to, co doopravdy využijí, aby zůstaly flexibilní a agilní.

 

Klíčové poznatky a statistiky

  • * Hodnota globální úrovně důvěry se ve srovnání s obdobím před šesti měsíci příliš nezměnila; od dubna 2012 se snížila o 2 procentní body, tedy na 111 bodů.
  • * Procento českých společností, které vykázaly nárůst obratu, se zvýšilo z 15 % v dubnu na aktuálních 33 %, procento společností vykazujících vyšší zisky také vzrostlo – ze 17 % na 30 %;
  • * Avšak pouze 10 % respondentů z České republiky uvedlo, že je spokojeno s vládní strategií podpory podnikání;
  • * Pro malé a začínající firmy představují největší výzvu následující témata:

-         prodej (68 %)

-         hledání spolehlivých dodavatelů (42 %)

-         administrativa (35 %)

-         cash flow (27 %)

  • Respondenti dále uvedli klíčová opatření, která by měla vláda přijmout, pokud chce zásadním způsobem pomoci malým a začínajícím firmám. Podle nich mezi taková opatření patří:

-         nižší daňová zátěž (66 %)

-         půjčky s nízkými úroky (53 %)

-         kvalitní informační služby (36%)

 

„Je zřejmé, že od našeho posledního průzkumu v dubnu úrovně důvěry firem stagnují a tento jev je navíc v některých zemích ze segmentu  rozvíjejících se ekonomik doprovázen významným propadem hodnot,“ řekl Serge Dupaux, generální ředitel společnosti Regus pro Českou republiku. „Vypadá to, že zpomalení obchodu s evropskými a západními zeměmi si v kombinaci s řadou dalších národních faktorů začíná vybírat svou daň. Jednou z dobrých zpráv je, že v České republice se index důvěry zvýšil, i když stále ještě nedosáhl původních hodnot z roku 2009.“ 

Serge Dupaux dále uvedl: „Nejvíce nás zaráží nedostatečné zlepšení mezi podnikateli a malými firmami. Dotazovaní se shodli, že ke zlepšení jejich finanční situace by jim mohly pomoci cenově dostupné a flexibilní obchodní služby – a to zejména takové, které řeší režijní náklady na pracoviště, administrativní podporu nebo například prodej/marketing. 45 % respondentů globálně například uvedlo, že během ekonomické recese pro ně jeden z nejzásadnějších problémů představovaly nedostatek flexibilních možností pronájmu nemovitostí. Flexibilní služby poskytují firmám větší agilitu a ponechávají jim k dispozici více finančních prostředků na investice. Firmy tak nemusejí být v těžkých časech závislé na své hotovosti.“

ICTrocenka

 

 

Byl pro vás článek přínosný?