Hlavní navigace

Elektronická evidence tržeb se vyhne malým podnikatelům. Nebude ani účtenková loterie

17. 12. 2014

Sdílet

 Autor: © mostafa fawzy - Fotolia.com
Ministerstvo financí plánuje postupně zavádět od 1.1.2016 nové opatření – elektronickou evidenci tržeb (EET). U nejmenších podnikatelů se zatím opatření odkládá na rok 2017.

Na tiskové konferenci, kterou uspořádala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) se za účasti ministra financí Andreje Babiše, náměstků Simony Hornochové a Lukáše Wagenknechta, se představil jízdní řád zavádění EET. První podnikatelé budou muset systém využívat již od 1.1.2016, přičemž se bude jednat o restaurace, hotely, penziony a ubytovací zařízení. Následovat budou maloobchodní jednotky, a to od 1.7.2016. Co je podstatná zpráva: zavedení u nejmenších podnikatelů, jejichž činnost je charakteristická významným podílem hotovostních transakcí, se zatím po dohodě mezi AMSP ČR a MF odkládají na rok 2017.

 

Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, k tomu dodává: „Bude se jednat o největších zásah do tuzemského hotovostního prodeje v historii novodobého podnikání. Od počátku jsme byli proti klasickým pokladnám a nákladným zařízením. Řešení navržené Ministerstvem financí je zatím ze všech variant nejpřijatelnější, což dokládá i reakce podnikatelů. Jsme rádi, že se nám podařilo s ministrem financí dojednat to, že se v tuto chvíli elektronická evidence tržeb nebude týkat drobných služeb, řemesel a dalších mikroživnostníků. Stejně tak považujeme za dobrý výsledek našeho vyjednávání fakt, že se nebude aplikovat účtenková loterie,“ dodává Havlíček k úspěchu, který ASMP při jednáním s MF dosáhla.

 

Ministr financí Andrej Babiš uvítal pozitivní přístup podnikatelských svazů k Elektronické evidenci tržeb. „Náš cíl, kterým je zamezení dlouhodobě neřešené konkurenční výhody nepoctivých podnikatelů, je společný,“ uvedl. „Věřím, že podpora tohoto řešení poroste úměrně s tím, jak se bude veřejnost seznamovat s jeho skutečnou podobou. Tou je moderní a jednoduchý online systém podle osvědčeného chorvatského modelu, a nikoliv registrační pokladny, jak je často mylně vnímáno,“ dodal.

 

Eva Svobodová, generální ředitelka AMSP ČR, komentuje připravovaný projekt asociace „Malý obchod“: „Dlouhodobým cílem naší asociace je podpora a rozvoj mikroregionů prostřednictvím drobných služeb a obchodu. Za tímto účelem začínáme systematicky vyjednávat o podpoře vzniku malých koloniálů, hospod nebo výčepů zejména v menších obcích a městech s cílem posílení jejich obslužnosti.“

 

Při této příležitosti na tiskové konferenci Andrej Babiš připustil, že návrh AMSP ČR, aby podnikatelé s provozovnou do 150 čtverečních využívající výdajové paušály mohli uplatnit sazbu 80%, je akceptovatelný.

ČTĚTE TAKÉ:

→ Tři novely zákona o DPH s účinností od 1. ledna 2015
V průběhu roku 2014 předložilo ministerstvo financí tři návrhy novel zákona o dani z přidané hodnoty, které by měly nabýt účinnosti od 1. ledna příštího roku.

soutez_casestudy

→ V registru nespolehlivých plátců DPH uvízlo pohříchu třináct velkých ryb
Registr nespolehlivých plátců DPH, který vznikl jako opatření proti daňovým únikům, a po roce a půl fungování postupně začíná plnit svou funkci. 

G+

Byl pro vás článek přínosný?