Hlavní navigace

Euforie: Spotřebitelská důvěra mezi německými spotřebiteli je pro příští měsíc nejvýše od roku 2007

Sdílet

 Autor: © drubig-photo - Fotolia.com
Jaké to dobré zprávy pro naši ekonomiku! K německým zákazníkům totiž míří kolem třetiny našeho vývozu. Tím ale dobré zprávy z Evropy nekončí.

Evropské banky se v posledních letech pilně připravují na zavedení vychytávky nazvané Basel III. Jde o regulaci, která by měla říci, kolik peněz mají banky vlastně držet na likvidních účtech. Má to ale jeden malý háček… tedy hák. Nová pravidla pro banky jsou tak složitá, že ony samy nevědí, kolik eur mají na svých účtech nechat ladem. A to je problém – zvláště v dnešní době, kdy si banky nechtějí moc ochotně vzájemně půjčovat. Výsledkem nejistoty je stav, kdy banky syslí hotovost a peníze na účtech. Pokud se ukáže, že banky naakumulovaly hotovosti příliš (což je pravděpodobné), může to mít několik důsledků.

ECB může dupat vzteky

Zaprvé akcionáři se krátkozrace mohou radovat. Přebytečná hotovost by totiž mohla být rozpuštěna v dividendách. Zadruhé akcionáři mohou prozíravě zaplakat. Peníze totiž mohly být užitečněji investovány, což by zvýšilo zisky bank a tedy i dividendy v následujících letech. A zatřetí Evropská centrální banka (ECB) může dupat vzteky, protože její snaha o podporu ekonomiky nemohla celé dlouhé měsíce fungovat zhola zbytečně – totiž protože banky peníze, které mezi ně ECB sypala, nepřeposílaly dál jen kvůli bohapustému omylu, respektive neschopnosti evropského úředníka vysvětlit svůj předpis.

 

Španělská ekonomika již dopadla na dno
Ačkoliv – leckdo by si mohl myslet, že žádné takové podpory už není v evropské ekonomice třeba. Při pohledu na dnešní statistiky by se nás snadno mohla zmocnit euforie. Spotřebitelská důvěra mezi německými spotřebiteli je pro příští měsíc nejvýše od roku 2007. Také meziroční spotřebitelská inflace v Německu míří ke svému 2 % cíli; v červenci zrychlila na 1,9 %. Jaké dobré zprávy pro naši ekonomiku! K německým zákazníkům totiž míří kolem třetiny našeho vývozu. Tím ale dobré zprávy z Evropy nekončí. Ekonomická nálada v eurozóně je nejvýš za 15 měsíců. Čísla příjemně překvapila a mohou být dalším signálem zlepšování situace v Evropě. Navíc zprávy z periferie eurozóny naznačují, že také španělská ekonomika již dopadla na dno a v druhé polovině roku by se mohla začít zvedat: Konečně také poklesla tamní obrovská nezaměstnanost.

Zítra jednají američtí centrální bankéři, pozítří ECB

Proč tedy neletí evropské trhy vzhůru? Německá burza i panevropský index Stoxx 600 sice rostou, ale jen slabounce. Euro od rána poskočilo k dolaru z 1,326 na 1,327 USD/EUR, v podstatě tedy stávkuje. Důvod je zřejmý. Dění na trzích mají v tomto týdnu pod palcem centrální banky. Zítra večer k jednání zasednou američtí centrální bankéři, o den později ECB. Spekulanti proto s velkými obchody vyčkávají. Druhá polovina týdne nabídne o mnoho víc vzrušení než jeho nudný úvod. Podle nás bude i na konci týdne mezi investory převládat názor, že jim centrální banky kryjí záda. Proto čekáme v závěru týdne jak slabý růst akciových indexů, tak i mírné oslabení dolaru ve prospěch rizikovějšího eura.
Koruna dnes mírně posilovala směrem ke 25,80 CZK/EUR. Investoři tak v podstatě předjímají, že jednání Fedu i ECB vyzní v duchu pokračování podpory trhů. Na druhou stranu spekulanti dnešními nákupy koruny pořádně dráždí Českou národní banku. Její bankovní rada totiž také v závěru týdne zasedne k jednacímu stolu. A na minulém jednání jen těsně neprošel návrh na spuštění devizových intervencí. Podle nás k tomu přese všechno nedojde ani nyní. Díky světovým centrálním bankám by si koruna měla i v dalším týdnu udržet své současné zisky.

ICTrocenka


Autorka je ředitelka společnosti Next Finance s.r.o.

 

Byl pro vás článek přínosný?