Hlavní navigace

Eva Zamrazilová z České bankovní asociace komentuje vývoj spotřebitelských cen v září roku 2014

9. 10. 2014

Sdílet

 Autor: ČBA
Potraviny jsou dražší, než se čekalo.

Inflace v září (-0,2 % meziměsíčně, 0,7 % meziročně) byla ve spodní části spektra odhadů trhu. Určitým překvapením je vzestup cen potravin o 2,2 % meziročně (meziměsíčně o 0,1 %), kde slabší kurz zjevně přetlačil sezónní vlivy. Ceny potravin by ale v dalších měsících měly stlačovat ruské sankce na dovoz potravin z EU.

Nadprůměrný růst zaznamenávají ceny oděvů a obuvi, kam se slabý kurz promítá nejsilněji, v září stouply jejich ceny proti srpnu o 2,4 %, pravděpodobně i vlivem uvedení nových kolekcí a koncem letních výprodejů.

 

Transmise měnového kurzu je pod otazníkem

Inflace je tažena vzhůru pouze slabou korunou, poptávkové tlaky nejsou patrné a ani nebudou, dokud nezrychlí růst mezd. To do konce roku nelze čekat a celková inflace se tak koncem roku bude pohybovat pod 1 %, což bude pravděpodobně i realita roku 2015. Ukončení intervenčního režimu se tak čím dále více vzdaluje.

Otázkou je účinnost využívání devizových intervencí. Základní scénář prognózy z listopadu 2013 (na jejímž základě byla intervence zahájena) předpokládal při nečinnosti (tedy neintervencích) inflaci pro třetí čtvrtletí 2014 ve výši 0,9 %. Intervenční scénář (hladinu kurzu poblíž 27 CZK) ale předpokládal, že inflace ve třetím čtvrtletí 2014 dosáhne 1,7 %. Realita růstu spotřebitelských cen je pod odhadem obou scénářů. Transmise měnového kurzu do inflace je tedy pod otazníkem.

 

 

Autorka je hlavní ekonomka České bankovní asociace

 

Odkaz na zveřejněnou statistiku ČSÚ: http://www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cisc100914.docx

 

O České bankovní asociaci

Česká bankovní asociace vznikla v roce 1990 a je dobrovolným sdružením právnických osob podnikajících v oblasti peněžnictví. V současné době sdružuje 37 členů. Rolí asociace je především zastupovat a prosazovat společné zájmy členů, prezentovat roli a zájmy bankovnictví vůči veřejnosti, podílet se na standardizaci postupů v bankovnictví a na vytváření odborných zvyklostí, podporovat harmonizaci bankovní legislativy s legislativou Evropské unie a vyvíjet aktivitu v informativní a školící oblasti. ČBA je členem Evropské bankovní federace a Euriboru.

 

 

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?