Hlavní navigace

Evropa jde do kytek, chytří se po světě poohlížejí po zemích, které rostou

5. 2. 2013

Sdílet

 Autor: © Alx - Fotolia.com
Zotavování z krize 2008 až 2009 je zdlouhavější a náročnější, než z jakékoliv předchozí recese v minulém století. Důkazem je třicet dva loňských downgradů – jedná se o třetí nejvyšší počet snížených ratingů v průběhu jednoho roku.

V roce 2012 poradenská společnost Dun & Bradstreet snížila rating 32 zemím světa, ke zvýšení přistoupila v sedmi případech. Jedná se o třetí nejvyšší počet snížených ratingů v průběhu jednoho roku v historii D&B. Situace v Evropě je, ve srovnání s ostatními regiony světa, nejhorší – rating byl snížen 16 státům, což představuje polovinu všech loňských downgradů. Svými politickými, ekonomickými a obchodními analýzami, které D&B zpracovává pro 132 zemí světa, upozorňuje na rizika plynoucí z obchodního styku.

 

Ratingy padají a padají

„Zotavování z krize 2008 až 2009 je zdlouhavější a náročnější, než z jakékoliv předchozí recese v minulém století. Důkazem je třicet dva loňských downgradů – jedná se o třetí nejvyšší počet snížených ratingů v průběhu jednoho roku v historii D&B. Horší situaci jsme zaznamenali jen v roce 2009 a 2011,“ komentuje situaci Petra Štěpánová, která D&B mediálně zastupuje. „Porovnáme-li hodnocení rizikovosti jednotlivých zemí světa na konci roku 2012 a v říjnu 2009, kdy jsme zaznamenali první známky oživování světové ekonomiky, zjistíme, že 56 ze 132 sledovaných zemí (42,4 %) má aktuálně horší rating, zatímco jen 23 (17,4 %) má hodnocení lepší,“ dodala Petra Štěpánová. 

V rámci Evropy poradenská společnost Dun & Bradstreet v loňském roce snížila rating šestnácti evropským státům – Lucembursku (o dva stupně), Belgii, Španělsku, Maďarsku, Dánsku, Francii, Nizozemsku, Řecku (o dva stupně), Kypru, České republice (o 2 stupně), Německu, Rumunsku, Srbsku, Slovinsku a Švýcarsku. Opakovaně přistoupila ke zhoršení hodnocení v případě Rakouska (2x). Ke zvýšení ratingu v Evropě nedošlo ani v jednom případě. K dalším celosvětově významným downgradům v roce 2012 patří například snížení ratingu Číny, Indie, Hong Kongu nebo Jihoafrické republiky.

 

Skandinávie je příkladem

Nejpříznivější investiční klima v Evropě mají aktuálně dvě skandinávské země – Norsko a Švédsko, jejichž rating D&B stanovila na stupni nejnižšího rizika investice (DB1d). Z této elitní skupiny loni v červenci vypadlo Německo, a v říjnu Švýcarsko, jejichž rating poklesl o jeden stupeň, do kategorie nízkého rizika návratnosti investice DB2a. Česká republika, které Dun & Bradstreet v červenci 2012 snížila rating o dva stupně, je hodnocena na úrovni mírného rizika návratnosti investice (DB3c), Polsko je zařazeno ve stejné kategorii, nicméně o dva kvartily výše (DB3a). Aktuální mezinárodní rating Slovenska je stanoven na úrovni nízkého rizika návratnosti investice (DB2d).

 

Přehled evropských zemí se sníženým ratingem v roce 2012

soutez_casestudy

Země

Snížení D&B Ratingu

Počet stupňů

Lucembursko

Z DB2a na DB2c

-2

Belgie

Z DB2c na DB2d

-1

Španělsko

z DB4c na DB4d

-1

Dánsko

Z DB2b na DB2c 

-1

Maďarsko

Z DB4c na DB4d

-1

Francie

Z DB2a na DB2b

-1

Nizozemí

Z DB2a na DB2b

-1

Řecko

Z DB5a na DB5c

-2

Kypr

Z DB3a na DB3c

-2

Česká republika

DB3a na DB3c

-2

Německo

Z DB1d na DB2a

-1

Rumunsko

Z DB4b na DB4c

-1

Rakousko

Z DB2a na DB2b

-2

Srbsko

Z DB4d na DB5a

-1

Slovinsko

Z DB2d na DB3a

-1

Švýcarsko

Z DB1d na DB2c

-1

 Zdroj: D&B

 

Byl pro vás článek přínosný?