Hlavní navigace

Faktury platí pozdě téměř každá čtvrtá firma v Evropě, pozor by si měli dát čeští exportéři v Polsku a na Slovensku

25. 11. 2014

Sdílet

 Autor: © Wolfgang Kraus - Fotolia.com
Průzkum platební morálky, který uskutečnila mezinárodní inkasní agentura EOS KSI ve 12 zemích, ukázal, že v roce 2014 byla pozdě splacena téměř čtvrtina pohledávek. Oproti předešlému roku tedy došlo ke zlepšení, tehdy se věřitelé potýkali s nezaplacenými fakturami ve 29 % případů.

Se zpožděnými platbami se mohou nejčastěji čeští obchodníci setkat  v Bulharsku, ihned poté v Polsku, Rumunsku a na Slovensku, nejméně naopak v Německu.

 

  • Platební morálka v Evropě se oproti roku 2013 zlepšila
  • Pozdě je splacena každá čtvrtá pohledávka
  • Nejvíce pozdních plateb je v Bulharsku a Polsku, nejméně v Německu
  • Dlužná částka je průměrně zaplacena 30 dní po splatnosti

Čeští exportéři by se měli mít na pozoru při obchodování například s Polskem a Slovenskem, které patří mezi nejoblíbenější exportní destinace. V Polsku se s placením opozdí 25 % firem, u východních sousedů je číslo pouze o procento nižší. „Ve srovnání s rokem 2013 se situace ve většině států Evropy zlepšila, řádově o několik procentních bodů. Přesto se s pozdě zaplacenými fakturami setkává téměř každá čtvrtá firma, a to je stále vysoké číslo. Současně zaznamenáváme stále silnější snahu společností pohledávky odborně řešit, což se projevilo ve zhruba dvojnásobném nárůstu zájmu o přeshraniční vymáhání pohledávek v porovnání s předchozím rokem,“ říká Vladimír Vachel, jednatel společnosti EOS KSI. Výjimkou oproti státům s lepšící se platební morálkou je Bulharsko, které si ve srovnání s rokem 2013 pohoršilo o 3 procentní body a vede tak žebříček zemí v podílu pozdě zaplacených pohledávek.

 

Němci platí včas

Podle průzkumu platební morálky vychází naopak jako nejlepší obchodní partneři německé firmy. A právě do Německa míří téměř třetina českého exportu. Podnikatelé zde evidují jen necelou pětinu opožděných plateb, a v meziročním srovnání se situace zlepšila o 11 procentních bodů. Zároveň má Německo nejnižší podíl nedobytných pohledávek, pouhé 1 %. Stejný podíl pozdě zaplacených závazků jako v loňském roce evidují letos firmy v Rusku, a to i přes události posledních několika měsíců.

Dalším problémem, se kterým se firmy B2B sektoru potýkají, je příliš dlouhá doba splatnosti pohledávek. V Evropě zaplatí firmy fakturu v průměru 36 dní po splatnosti. Nejmarkantněji tento průměr překračuje Španělsko, kde se věřitelé dočkají splacení až 53 dní po skončení lhůty.

„Přestože se platební morálka v Evropě lepší, je stále nutná velká dávka obezřetnosti při obchodování se zahraničími společnostmi. Dlouhodobě nezaplacené pohledávky mohou tuzemským firmám způsobit vážné problémy. Vhodné je tedy vždy dopředu prověřit potenciálního obchodního partnera a v případě, že neuhradí faktury, nastavit efektivní systém inkasa s mezinárodním dosahem,“ dodává Vladimír Vachel.

Cloud24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?