Hlavní navigace

FATCA – informace o aktuálním stavu a postoji České republiky

5. 3. 2013

Sdílet

 Autor: © Gina Sanders - Fotolia.com
V lednu 2013 vydala americká vláda dlouho očekávané finální znění Regulations, které provádějí americký zákon Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA). Ten má americké vládě umožnit shromažďování informací o příjmech amerických osob z investic v zahraničních finančních institucích s cílem omezit daňové úniky v USA.

Regulations

* přinášejí mírnější režim zejména v oblasti zátěže vyplývající z FATCA (přístup založen na zvážení rizika, odstranění zbytečných požadavků a stavějící na existujících postupech a povinnostech),

* věnují se problematice odstranění právních překážek aplikace FATCA v různých zemích (zejména prostřednictvím mezivládních dohod) a

* zabývají se rovněž implementací pravidel (např. zjednodušení procesu registrace finančních institucí a zmírnění některých požadavků týkajících se dokumentace a due diligence).

 

Účinnost zákona FATCA je rozdělena do několika fází. Od 1. ledna 2014 by participující finanční instituce měly začít uplatňovat srážkovou daň FATCA z tzv. příjmů FDAP (Fixed, Determinable, Annual, Periodical income). Do téhož data by tyto instituce měly implementovat požadované procedury pro identifikaci nových klientů. Očekává se, že americká administrativa zpřístupní nejpozději 15. července 2013 portál, který bude primárním prostředkem pro registraci a další potřebnou komunikaci v rámci FATCA. Pokud má finanční instituce zájem být uvedena v prvním seznamu participujících institucí, který bude k dispozici v prosinci 2013, měla by se zaregistrovat nejpozději 25. října 2013.

 

V souvislosti se zákonem FATCA zahájila vláda České republiky kroky, které by měly minimalizovat negativní dopady na české subjekty. V prosinci 2012 vláda rozhodla, že za tímto účelem bude využito mezivládní dohody mezi Českou republikou a USA. Ministerstvo financí má za úkol připravit do 31. března 2013 směrnici pro jednání s USA o této dohodě. Součástí dohody by měla být také příloha II, která bude obsahovat seznam tzv. „neoznamujících finančních institucí“ a seznam určitých produktů finančních institucí, které by měly být z oznamovací povinnosti vyňaty, neboť z pohledu FATCA představují nízké riziko daňových úniků. Ministerstvo financí proto vyzvalo finanční instituce, aby do 11. března 2013 předložily odůvodněné žádosti o své zařazení do tohoto seznamu, případně o zařazení svých produktů.

 

Více informací lze na stránkách ministerstva financí pod odkazem www.mfcr.cz.

 

 

ICTrocenka

 

Zdroj: KPMG

Byl pro vás článek přínosný?