Hlavní navigace

Filip Fyrbach: Zpracovatelé vykročili do roku 2015 s chutí a optimismem

13. 2. 2015

Sdílet

 Autor: © Dreaming Andy - Fotolia.com
Zpracovatelé zahájili rok 2015 s vervou, když nákupní manažeři díky lepším zakázkám a levnějším vstupům zhodnotili podmínky v sektoru jako nejlepší od loňského května. Státní rozpočet začal rok, jak je dobrým zvykem, přebytkem. Lednový více než 28 miliardový převis příjmů nad výdaji byl ale o necelých 17 miliard nižší než loni.

Index nákupních manažerů vzrostl v lednu z prosincových 53,3 bodu na 56,5 bodu, když trh počítal pouze s mírným zlepšením o několik desetin. Zpracovatelům pomohl především silný nárůst továrních zakázek, který předčil i tempo výrobní aktivity. Výsledkem tedy bylo zvýšení rozpracovanosti výroby, kterou se firmy snažily dokončit s více pracovníky.

 

Ceny výrobních vstupů klesly nejrychleji od července 2009 a část tohoto poklesu zpracovatelé přenesli i na své zákazníky. Ceny pro odběratele proto klesly poprvé po devíti měsících. Především levnější ropa tak dále prosakuje do cen a potvrzuje deflační obrázek, který bude platit minimálně v prvních měsících letošního roku.

 

Podle předběžných ukazatelů, kam spadá i index nákupních manažerů, tak česká ekonomika minimálně ve zpracovatelském průmyslu zahájila rok relativně příznivě. V eurozóně srovnatelný barometr podmínek vzrostl pouze mírně o 0,4 bodu na 51 bodů. Situace se zlepšila ve Španělsku, Itálii i Francii, naopak němečtí průmyslníci si lehce pohoršili. Nejedná se ale o pokles, který by měl v tuto chvíli strašit české továrníky.

 

Stát v lednu hospodařil s přebytkem nižším, než který byl vidět loni, na čemž se podepsal především slabší výběr spotřební daně (meziroční pokles o 12,8 mld. Kč). Předzásobení tabákovými výrobky tehdy vytvořilo vysokou srovnávací základnu, efekt, který se letos rozpustí do více měsíců. Dalších 3,6 mld. Kč z přebytku ukrojil (v porovnání s minulým rokem) výběr DPH.

Jedna vlaštovka jaro nedělá, ale na kapitálových výdajích stát v lednu vydal třikrát více než loni, čili zatím 3,5 mld. Kč z více než 80 mld. Kč plánovaných.

FIN24

 

Autor pracuje jako makroekonomický analytik
v GE Money Bank.

Byl pro vás článek přínosný?