Hlavní navigace

Firmy se v únoru ocitly krůček od zlepšení

1. 3. 2013

Sdílet

 Autor: © Dreaming Andy - Fotolia.com
Podmínky v domácím soukromém sektoru jsou nejlepší od března 2012. Ukázal to únorový index nákupních manažerů, který se meziměsíčně zlepšil o 1,6 bodu a nachází se tak pouhou desetinku pod hranicí 50 bodů. Stát zatím hospodaří s přebytkem.

V pondělním konjukturálním průzkumu Českého statistického úřadu jsme si zoufali nad tím, že k lepší náladě podnikatelů nepřispěly ani plnější knihy objednávek. Údaje Evropské komise ale naznačily, že určité zlepšení (i když mírné) v tomto směru přece jen nastalo. A dnes si k tomuto vývoji přisadili i nákupní manažeři, kteří vidí poptávku nejoptimističtěji za posledních deset měsíců. A komu můžeme být v tuto chvíli vděčni za takové zlepšení? Jsou to kupodivu domácí zákazníci, protože zájem ze strany zahraničních subjektů v únoru opět klesal (16 měsíců v řadě).

 

Padesát odstínů šedi

Na první pohled může tento fakt vypadat, když už ne černě, tak alespoň šedě. Když ale vezmeme v úvahu německou ekonomiku (nejčerstvější PMI ukázal výrazné zlepšení exportních zakázek), kde je důvěra v dobré první čtvrtletí letošního roku s každými novými daty silnější a silnější, zdá se být podhoubí pro české exportéry dostatečně výživné. Pokud tento vývoj u našeho hlavního obchodního partnera vydrží, je pouze otázkou času, kdy se vývozní poptávka po našich produktech zvedne. Oživení české ekonomiky od druhé poloviny letošního roku se tak stále jeví jako reálné.

Odpovědi firem z oblasti výroby, zaměstnanosti a cen už tak příznivé nebyly. Podniky stále propouštějí, ačkoliv méně než v lednu. Zlepšená poptávka se zatím nejeví dostatečně stabilní na to, aby firmy začaly nabírat novou pracovní sílu. Stejným způsobem se vyvíjel v únoru i zájem o ostatní vstupy do výroby.

 

O necelé dva body

Únorový index nákupních manažerů jistě potěšil. Aktuální hodnota 49,9 je o 2,3 body nad průměrem posledního čtvrtletí loňského roku. Průměr za první dva měsíce letošního roku je pak výše o necelé dva body (opět ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku). Meziroční porovnání je sice stále nepříznivé (-1,37 bodu) dobrý dojem z dnešního výsledku ale dokáže zkazit jen stěží.

Stát od začátku roku ušetřil 5,6 mld. Kč, což je výsledek o více než 22 mld. Kč lepší než ve stejném období minulého roku. Na lepším hospodaření vlády se projevil především vyšší výběr DPH, který těží z loňské úpravy dolní sazby. V prvních měsících roku 2012 se totiž toto opatření ještě v inkasu nestačilo projevit. Na DPH se tedy zatím vybralo o zhruba o 35 % více než minulý rok, v dalších měsících bude ale tento růst (i přes úpravu sazeb v letošním roce) zpomalovat.

Samotný únor pro státní peněženku už tak příznivý nebyl. Příjmy byly nižší než výdaje o 36,8 mld. Kč, na čemž se do značné míry projevil dřívější převod zálohy na regionální školství (12,9 mld. Kč). Ten opticky zhoršuje i tak dobré meziroční srovnání nejenom pro samotný únor, ale pro celé hospodaření v letošním roce.

 

soutez_casestudy

Autor je makroekonomický analytik GE Money Bank

 

Byl pro vás článek přínosný?