Hlavní navigace

Headhunteři na lovu finančních ředitelů, 1. díl seriálu

12. 10. 2010

Sdílet

Dobrý CFO dokáže v krizi udržet firmu nad vodou, ten nejlepší ji z krize vyvede. Jak takové lidi najít a které odborné požadavky a charakterové vlastnosti by měli splňovat? Odpovídá první lovec mozků, ba co víc, lovkyně.

Blanka RychetskáBlanka Rychetská, společnost Rychetsky & Partners: 

„Ve srovnání s dobou před deseti lety, kdy byl na pracovním trhu nedostatek finančních manažerů ovládajících cizí jazyk, je dnešní situace výrazně jiná. Z technických dovedností, pracovních zkušeností a znalostí jsou nejvíce ceněny znalosti IFRS, výborná uživatelská znalost IT, předchozí zkušenost s implementací podnikového SW (nejčastěji je žádaný SAP), zkušenost s BPO (business process outsourcing). Z pracovních zkušeností oceňuje potencionální zaměstnavatel zkušenost z podobného typu společnosti. Zaměstnavatelé, kteří v ČR zaměstnávají kosmopolitní tým, si začínají cenit kandidátů se zahraniční pracovní zkušeností. 

Hledá se introvertní germanista 

Co se týče vzdělání požadovaného po CFO, neznám společnost, která by na tuto pozici nevyžadovala vysokoškolské vzdělání. Podmínkou ale není ekonomické vzdělání, některé společnosti dokonce preferují technické vzdělání. Držitelé ACCA, CFA nebo MBA mají výhodu, ale záleží na typu společnosti. Angličtina je podmínkou a další jazyk výhodou. Je dobré si uvědomit, že většina velkých investic je v ČR německých a němčina je a bude po angličtině nejžádanějším jazykem. Osobnostně je většinou nalezení správného finančního manažera více problematické než nalezení těch správných technických požadavků na danou pozici.

Já preferuji na pozici finančních manažerů spíše introverty, sice tak neoslňují u pohovorů, ale jdou více do hloubky problému, domýšlejí souvislosti, jsou více svědomití a dotahují věci do konce. K dalším důležitým vlastnostem patří kritické myšlení, ptačí perspektiva, důslednost, schopnost udělat nepopulární rozhodnutí a schopnost delegovat. A nelze zapomenout na flexibilitu, finanční šéf ji potřebuje. 

A tenhle vousatý znáte? 

Špičky ve svých oborech dostaly jednou záludný dotaz: Kolik je 2 x 2?

Strojař vytáhl logaritmické pravítko, chvíli s ním laboroval a pak říká: Je to 3,99.

Fyzik nahlédl do tabulek, vložil problém do svého počítače a po chvíli oznamuje: Výsledek leží mezi 3,98 a 4,02.

Matematik se chvíli soustředí a nevnímá vůbec nic okolo, a pak praví: Odpověď nevím, ale jsem si jist, že existuje.

Filozof: Co tím myslíte, 2 x 2?

Logik: Prosím, definujte 2 x 2 přesněji.

Účetní zavřel všechna okna a dveře, opatrně se rozhlédl a ptá se: A kolik chcete, aby to bylo?“

 

Další díly seriálu přinášíme zde a zde, o problematice výběrových řízení na finanční ředitele píšeme též zde

ICTZ24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?