Hlavní navigace

Hospodářská krize změnila přístup podnikatelů k finančním službám

30. 5. 2011

Sdílet

Před dvěma lety bylo s přístupem bank nespokojeno 71 % respondentů, nyní je to 59 %, více než třetina podnikatelů začala v důsledku krize jednat s jiným bankovním domem.

Hospodářská krize přiměla podnikatele zamýšlet se nad výdaji za bankovní služby a více než třetina z nich začala z důvodu snižování nákladů jednat s jiným bankovním domem. Vyplynulo to z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) mezi živnostníky a majiteli firem, který iniciovala GE Money Bank. Z nedávného výzkumu také vyplývá, že dochází k postupnému zlepšení přístupu bank k firmám. Podle průzkumu AMSP ČR z roku 2009 bylo před dvěma lety s přístupem bank nespokojeno 71 % respondentů, nyní je to 59 %.

 

Kdo hlasoval nohama... 

Z průzkumu, který ověřil názory podnikatelů a firem na přístup k finančním službám, vyplynulo, že v době krize podniky začaly aktivně vyhledávat a srovnávat nabídky finančních služeb a produktů od jiných bank. „Více než třetina firem si v důsledku krize sjednala výhodnější produkty u jiné než své první banky. Krize firmy donutila lépe se zorientovat na trhu bankovních produktů. Z pohledu budoucích nákladů na finanční služby může mít do jisté míry nuceně získaný lepší přehled o trhu bankovních produktů ve výsledku pozitivní vliv na jejich další hospodaření,“ uvádí Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. 

Podle průzkumu AMSP ČR začala více než třetina podnikatelů v důsledku krize jednat s jiným bankovním domem. Na tuto situaci zareagovaly především středně velké banky, které pružně přizpůsobily nabídku novým potřebám ze strany podnikatelů. „Za první dva měsíce roku 2011 jsme zaznamenali meziroční růst nově poskytnutých úvěrů malých a středních firem o 3,7 %, zatímco trh se meziročně propadl o 21,9 %,“ říká Jiří Patera, ředitel úvěrových produktu pro podnikatele a firmy GE Money Bank.

 

Poplatky za europlatby považují podnikatelé za diskriminační 

Téměř 80 % podnikatelů a firem v průzkumu uvedlo, že považuje poplatky za mezinárodní transakce za příliš vysoké. Více než polovina podnikatelů by pak volila jinou banku s lepšími podmínkami v oblasti mezinárodního platebního styku. „V prosinci minulého roku jsme snížili poplatky za europlatby na úroveň tuzemského platebního styku,“ dodává Jiří Patera.

 

Zdroj: GE Money Bank, AMSP ČR

 

 

 

Byl pro vás článek přínosný?