Hlavní navigace

Investiční realitní trh jen kvete

Sdílet

 Autor: © Andres Rodriguez - Fotolia.com
V prvním čtvrtletí roku 2013 došlo ke třináctinásobnému nárůstu objemu transakcí ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2012. Vyplývá to ze zprávy Colliers International o vývoji českého investičního trhu. V uvedeném období byly uzavřeny transakce v celkovém objemu 253 milionů eur.

Významné oživení bylo patrné i v samotném počtu transakcí. V 1. čtvrtletí bylo uzavřeno celkem osm transakcí, naproti tomu v 1. čtvrtletí roku 2012 jen jedna. Dva nejpopulárnější realitní sektory byly kancelářský, který si ukrojil 64 % celkového objemu, a průmyslový s podílem 32 %. 

Čeští investoři byli i nadále hodně aktivní; zúčastnili se pěti z celkových osmi transakcí. Celkový objem těchto obchodů dosáhl 69 milionů eur, což představovalo 27 % celkového investičního objemu. Za zmínku stojí návrat mezinárodních institucionálních investičních skupin. Z hlediska hodnoty bylo 41 % všech transakcí dokončeno právě těmito skupinami. To ukazuje nejen pokračující zájem o český trh ze strany hlavních institucionálních investorů, ale také fakt, že z tohoto úhlu pohledu a z hlediska objemu je 1. čtvrtletí nad úrovní zaznamenanou za celých 12 měsíců roku 2012.

 

Kanceláře stále letí

„Na základně výsledků z prvního čtvrtletí a našeho povědomí o dalších diskutovaných investičních transakcích věříme, že by celkový objem transakcí v roce 2013 mohl překonat loňské hodnoty,“ řekl Chris Sheils, ředitel investičního oddělení, Colliers International Česká republika. “Kancelářský sektor bude i nadále nejlikvidnějším sektorem a bude tvořit více než 50 % všech transakcí v průběhu tohoto roku.“ 

V Colliers International také věří, že se může změnit i profil investorů. Očekávají, že by na investiční realitní trh mohli vstoupit noví čeští investoři, zejména skupiny z oblasti private equity, které zatím nemají přímé zkušenosti s komerčními nemovitostmi, jakožto investičním produktem. Navíc, tím, že výnosy v západní Evropě a Polsku ustávají, může více investorů obrátit svoji pozornost na Českou republiku.

Cloud24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?