Hlavní navigace

IT se daří, mzdy a platy však budou letos nejspíše stagnovat

19. 2. 2014

Sdílet

 Autor: © peshkova - Fotolia.com
Uchazeči o zaměstnání mohli loni vybírat z desítek tisíc pracovních pozic. Obor informační technologie si nevedl špatně. Zaměstnavatelé v tomto oboru otevřeli podle dostupných zdrojů 9,3 procent pozic a umístil se tak na druhém místě, za prodejem a obchodem. Vývoj poznamenala dlouhodobá recese v ekonomice.

V tomto roce se očekává ve vývoji mezd mírná stagnace, lépe se bude dařit softwarovým architektům IT konzultantům či bezpečnostním specialistům. Důležité jsou podle Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT) s dlouholetou tradicí ve výuce v oblasti informatiky a informačních technologií, zejména znalosti. Vysoká nezaměstnanost a nízký růst mezd tlačí inflaci. 

Přestože se vždy sejde na úřadech práce po celé zemi mnoho mladých absolventů, letošní počet je značný.  Úřad práce má ve své evidenci téměř 600 tisíc lidí, z toho kolem 100 tisíc Čechů do 24 let. Míra nezaměstnanosti mladých lidí se v Česku pohybuje okolo 20 procent. Průměrná byla koncem roku 8,2 procent bez ohledu věku. Volných míst měl úřad práce k dispozici kolem 40 tisíc, vhodných pro absolventy jich bylo pouze kolem 10 tisíc. Obecně česká ekonomika již sice překonala recesi, ale k výraznému růstu zaměstnanosti má teprve namířeno.

 

Začínají s businessem ihned po škole

U IT oborů je situace odlišná, záleží však na kvalitě školy i uchazečů. „Úbytek pracovních pozic, které by mohli mladí absolventi využít je však enormní. S IT oborem je situace poněkud odlišná. Co se týče naší školy, nezaměstnanost našim studentům skutečně nehrozí. K tomuto dni nalezli práci prakticky všichni naši absolventi, aniž by byli evidování na úřadu práce. Stejně tak s postupem na vysokou školu nemají naši studenti sebemenší problémy,“ upozornil ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze Martin Vodička. Úspěšní studenti si odnášejí ceny z IT klání, začínají s businessem ihned po škole a v některých případech jsou aktivní i mezinárodně, zejména se svými start-upy. 

Důležitá je vhodná volba školy a neopomenutí praxe. „Snažíme se i v rámci běžné výuky, aby naši studenti byli vedeni co nejvíce k praktickým dovednostem a specializacím, o které je na trhu stále zájem. Patříme mezi školy s nejmodernějším vybavením. Ti, kteří skutečně umí, mají po absolvování školy nadstandardní ohodnocení. To se nezměnilo,“ říká ředitel Martin Vodička z http://www.sssvt.cz/.

 

Raději placenou brigádu nežli stáž bez peněz

V rozhodování o výběru odborné školy zaměřené na informační technologie hraje hlavní roli kvalita výuky a učitelského sboru, možnost odborného rozvoje formou kurzů či letitá tradice v oboru. Raději placenou brigádu nežli odbornou stáž bez peněz. Mladí lidé by tak měli usilovat nejen o teoretické znalosti, ale i o praxi, která ač není finančně ohodnocena, je spojena s jejich oborem studia či budoucího uplatnění. Pozitivní očekávání firem se letos odrazí také na trhu práce. 

Po častém propouštění v minulých letech by se situace měla začít obracet. Firmy plánují zvyšování stavů a nabírání nových zaměstnanců. „Jakožto dlouholetý zaměstnavatel v oboru IT a telekomunikací s potěšením sledujeme vzrůstající kvalitu uchazečů z řad čerstvých absolventů českých středních i vysokých škol. Poměr kvality poptávky nabídky se na trhu práce vyrovnává,” říká Martina Setunská ze společnosti Dial Telecom, významného českého dodavatele datových a hlasových služeb.

 

Vývoj mezd bude spíše stagnovat 

Růst se neočekává, ale práce bude dostatek. Sektor informačních technologií stále nabízí zajímavé mzdy.  Jsou k nim však potřeba znalosti. Vývoj mezd se v minulém roce po dynamických předchozích letech zastavil. Firmy jsou opatrné. Pokles byl však nižší, než v jiných oborech. Netýká se to však profesí, jako je právě softwarový architekt, IT konzultant či bezpečnostní specialista, tam naopak mzdy rostly.

 

Top mzdy v profesích informačních technologií: 

Pozice

Průměrný hrubý plat v korunách

Ředitel IT

87 810

Obchodní ředitel

84 320

Výkonný ředitel

76 570

IT architekt

63 830

IT manager

63 670

Senior projektový manažer

60 870

Zdroj: interní průzkum

 

Šance na přijetí v procentech, které uvádějí vysoké školy obecně: 

Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni

93,26

Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové

76,18

Fakulta aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

72,43

Fakulta mechatroniky, informatiky a meziobor. studií TU v Liberci

71,66

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze

71,01

Fakulta elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice

68,13

Fakulta informačních technologií VUT v Brně

56,47

Fakulta informatiky Masarykovy univerzity

55,95

Provozně ekonomická fakulta Čes. zeměděl. univerzity v Praze

50,25

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze

49,90

Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy

48,19

Fakulta informatiky a statistiky VŠE v Praze

33,56 

Zdroj: vysoké školy

 

Byl pro vás článek přínosný?