Hlavní navigace

Jak může brexit ovlivnit měnové výkyvy?

23. 6. 2016

Sdílet

Jízda na horské dráze předznamenávající britské referendum nabízí v posledních týdnech divoké zatáčky a obraty vyvolané dvěma obřími posuny v předpokládaném hlasování. Posledním z nich byl jasný příklon k setrvání v důsledku tragické vraždy poslankyně Jo Coxové, zastánkyně členství v EU. V několika posledních týdnech se libra propadla o 10 % vůči bezpečnému japonskému jenu, avšak v pondělí ráno se proti čtvrtečnímu minimu zvedla o téměř 5 %.

Ale i s tímto posunem to pondělní „průzkum všech průzkumů“ Financial Times řekl jasně, když ukázal remízu 44 % pro a 44 % proti. Zbytek je zatím nerozhodnutý. Jasná remíza představuje prudký obrat proti dřívějšku, kdy se zdálo, že zastánci odchodu z EU se dostávají o několik procent výš. Nesmíme však zapomínat, že pokles náskoku zástupců pro opuštění EU se neprojevil stejným zvýšením hlasů pro setrvání, zvýšil se spíš počet nerozhodnutých. Bohužel pro všechny nerozhodnuté není možné ve čtvrtečních volbách zaškrtnout možnost „nevím“.

 

Pozorovatelé trhu a zejména obchodníci s měnami se v první řadě samozřejmě zajímají o konečný výsledek referenda. Zůstat, nebo odejít? Mnoho lidí však také upozorňuje na to, že i rozdíl ve výsledcích bude mít značný dopad na dlouhodobý stav Velké Británie a její vztah s EU. To platí hlavně v případě velmi těsného vítězství Brexitu, což by podle některých pozorovatelů mohlo rychle vést k dalšímu referendu poté, co se Británie „vydusí“ oslabením trhu s aktivy a propadem britské ekonomiky, následovaným přísným varováním ze strany EU, co by mohl odchod dále znamenat. Je tu však samozřejmě i možnost, že se nátlak ze strany EU obrátí proti Unii. Takže v tuto chvíli musí obchodníci s měnami počítat se třemi výsledky: zůstat, těsný Brexit, jasný Brexit. Podívejme se na možné reakce měnových trhů na každou z těchto možností.

 

Scénář 1: Velká Británie zůstane v EU
Reakce v případě výsledku volby pro setrvání v EU, dokonce i velmi těsného výsledku, by zřejmě byla poměrně jasná. I přes obrovskou strukturální nerovnováhu ve Velké Británii a mohutný schodek běžného účtu, což je pro libru i nadále zdrojem značných obav, bude konec nejistoty o výsledku referenda pravděpodobně znamenat i konec zajištění proti Brexitu a uvolnění značné poptávky, která by vedla k posílení ekonomické aktivity Velké Británie minimálně v následujícím čtvrtletí. Libra by pravděpodobně nejvíce posílila v krátkém období vůči švýcarskému franku a americkému dolaru, který má problémy díky holubičímu postoji Fedu v posledních týdnech. Později se ještě dostanu k tomu, proč není až tak jistý delší odprodej jenu s výjimkou přirozené okamžité reakce.

 

Scénář 2: Odchod Británie z EU
Reakce na těsné vítězství pro Brexit nebo pro jasný odchod budou daleko nestabilnější, o to víc, že trhy jdou do referenda s jasným příklonem k setrvání. Velká Británie i Evropa by s radostí viděly slabší měnu, která by pomohla nízkým hodnotám inflace, avšak jakákoli intervence směrem ke stabilizaci situace by pravděpodobně vypadala jako snaha zabránit rozšíření nákazy na trhy aktiv. Jinými slovy, pokud dokáže Bank of England zařídit dvacetiprocentní devalvaci libry bez dopadu na chuť riskovat, s radostí to udělá.
První hodiny a dny obchodování po volbě ve prospěch brexitu budou značně nestabilní. V případě jasné volby pro odchod dojde ke značnému prvotnímu oslabení libry – možná o 10-12 %, i když tato prvotní reakce zřejmě rychle pomine. I v případě jasného vítězství zastánců odchodu se Británie rychle zklidní a ekonomická aktivita by díky odstranění nejistoty měla posílit. V případě velmi těsného vítězství zastánců brexitu bude možná reakce trhu méně kolísavá a mohla by se rychle přepnout do nervózní nejistoty kvůli obavám trhu z možného dalšího referenda.


Tyto scénáře jsou však pouhá spekulace a je možné, že stejně tak uvidíme, jak vyčerpaný trh osciluje tam a zpět, ať už bude výsledek referenda jakýkoli, a poté se rozhodne, že celá situace byla přeexponovaná a libra se během několika týdnů v podstatě vrátí na současnou úroveň, protože trh neudrží pozornost a začne se věnovat americké ekonomice, listopadovým prezidentským volbám a načasování a povaze dalších kroků.

soutez_casestudy

 

Autor pracuje jako vedoucí oddělení forexu, Saxo Bank

Byl pro vás článek přínosný?