Hlavní navigace

Jak se vede boj proti daňovým únikům

11. 6. 2013

Sdílet

 Autor: © vege - Fotolia.com
Doposud se vlády zaměřovaly spíše na nelegální daňové úniky, nyní však jdou iniciativy orgánů EU i OECD mnohem dále. Chtějí přimět vlády, aby se postavily také proti vyhýbání se daním, při němž se využívá globálních rozměrů podnikání a volí se k tomu metody, které jsou sice v souladu s daňovými předpisy, ale již nemusejí být v souladu s jejich duchem.

Boj proti daňovým únikům a nastavení daňových systémů tak, aby všichni daňoví poplatníci platili spravedlivě svůj díl na daních. Snaha, aby nebyly zvýhodněny velké nadnárodní firmy, které mají větší možnosti daňového plánování a strukturování svého podnikání než například běžný zaměstnanec. To je a i v nejbližší budoucnosti bude hlavní téma zpráv od evropských či dalších globálních institucí, jako je například OECD.

 

Už neplatí co stara...

Evropská rada – nejvyšší orgán EU – se v květnu usnesla na konkrétních krocích. Do budoucna se plánuje rozšířit mezistátní výměnu informací o příjmech daňových poplatníků tak, aby se standardem stala automatická výměna nejen na evropské, nýbrž i na globální úrovni. Na pranýř se nyní dostávají různé daňově optimalizační techniky, které EU i OECD nazývají agresivním plánováním. Doposud se vlády zaměřovaly spíše na nelegální daňové úniky, nyní však jdou iniciativy orgánů EU i OECD mnohem dále. Chtějí přimět vlády, aby se postavily také proti vyhýbání se daním, při němž se využívá globálních rozměrů podnikání a volí se k tomu metody, které jsou sice v souladu s daňovými předpisy, ale již nemusejí být v souladu s jejich duchem.

 

Kdo není v Platformě, jako nebyl...

Evropská komise v těchto dnech jmenovala členy Platformy pro dobrou daňovou správu, agresivní plánování a dvojí zdanění, která byla založena v dubnu tohoto roku. Členy platformy jsou například Americká obchodní komora, Německý svaz podnikatelů, Mezinárodní obchodní komora či Evropská fiskální konfederace a jejím úkolem je pomáhat Evropské komisi při přípravě zprávy o aplikaci doporučení EK ohledně minimálních standardů dobré daňové správy a agresivního daňového plánování.

 

soutez_casestudy

Autor je Director, Daňové poradenství, KPMG Česká republika

 

Byl pro vás článek přínosný?