Hlavní navigace

Ještě jednou pro antitalenty: jak na zaručený elektronický podpis, časové razítko, ověřování platnosti, formát dokumentu

8. 11. 2011

Sdílet

Expertem na elektronické dokumenty za třicet minut se sice nestanete, ale všechno podstatné se dozvíte.

Zaručený elektronický podpis, časové razítko, ověřování platnosti, správný formát dokumentu, konverze, zprávy z datové schránky a spousta dalších věcí kolem toho. Každý manažer, do jehož působnosti spadá i účtárna a administrativní procesy, asi ví, že by měl tomu všemu rozumět. Jenže kdo by chtěl trávit čas studiem tak nezáživných a komplikovaných záležitostí?

A navíc je tu otázka, kde si ty podstatné informace přečíst. Na trhu je několik knih, jejichž autoři jsou nespornými experty. To znamená, že se výborně orientují v počítačových technologiích i v zákonech. Žel, totéž očekávají také od čtenářů.

Až teprve nedávno se objevila publikace, kde je všechno podstatné vysvětleno velmi srozumitelným způsobem na 16 stranách (vlastně na 12, když nepočítáme obálku, inzeráty a fejetony). K prostudování této brožurky stačí třicet minut, a bez problémů jí dokáže pochopit i žák druhého stupně základní školy. Text je navíc velmi přehledně členěn, takže čtenář může během pár vteřin najít vysvětlení pojmu, technického principu nebo cokoliv jiného potřebuje momentálně vědět. Pokud občas jednáte s technologickými experty a chcete kontrolovat pravdivost toho, co vám říkají, je k nezaplacení.

Publikaci s názvem Elektronické originály dokumentů – Úvod pro manažery a podnikatele vydala firma Software602. Papírový náklad je již rozebrán, ale PDF je ke stažení zde.

 

A co v brožurce najdete:

* První opravdu velice jednoduché vysvětlení, co je to elektronický podpis.

* Kolik elektronických podpisů je možné připojit k jednomu elektronickému dokumentu?

* Jak poznám, že je elektronický dokument platný?

* Jaký je vztah mezi zaručeným elektronickým podpisem, naskenovaným obrázkem podpisu a tzv. dynamickým podpisem?

* Proč úřady připojují k podpisu také časové razítko?

* Jak dlouho mohu mít dokument uložený ve svém počítači?

* Platí český elektronický podpis i v zahraničí?

 

 

Zdroj: Software602

Byl pro vás článek přínosný?