Hlavní navigace

K dnešním datům ČSÚ: Ceny v zemědělství pokračují v letu. Bude to husté

15. 3. 2011

Sdílet

V lednu stouply ceny rostlinné produkce v českém zemědělství meziročně o 38 %, podle dnes zveřejněných únorových dat Českého statistického úřadu dokonce o 53 %. Připojuje se i průmysl.

Ceny výrobců v průmyslu vzrostly v únoru z měsíce na měsíc o půl procenta, v lednu dokonce o 1,4 %. Nic to však není proti meziměsíčnímu cenovému skoku v zemědělství – rostlinná produkce byla proti lednu dražší o 8,9 %, ceny zemědělské produkce celkem pak o 5,1 %. Takto rychlý meziměsíční růst je v českých podmínkách neobvyklý. Loňská srovnatelná úroveň a pohled na všechna sledovaná odvětví pak ukazuje, že ceny výrobců šly meziročně vzhůru v zemědělství, průmyslu a tržních službách určených pro podnikatelskou sféru. Naopak opět níž se drží ceny stavebních prací.

 

Drahomíra DubskáKatapultáž cen v zemědělství 

Ožívání ceny výrobců nelze svést jen na nastartovaný ekonomický růst. Stačí kliknout na světové ceny komodit, i když jejich zběsilé tempo z loňského posledního čtvrtletí aktuálně brzdí. V České republice ovlivnily světové trhy zejména ceny rostlinných produktů – ty sice za celý loňský rok stouply o 6,3 %, ovšem toto vlídné tempo získává na dramatičnosti v obrázku jednotlivých čtvrtletí. Zatímco v první polovině loňského roku ceny rostlinných produktů v českém zemědělství meziročně klesaly (v prvních třech měsících dokonce o víc než desetinu), na grádech nabraly ve třetím a zejména posledním čtvrtletí, v němž byly vyšší proti stejnému období 2008 o neuvěřitelných 38 %. A katapultáž letos pokračuje. V lednu stouply ceny rostlinné produkce v českém zemědělství meziročně o 38 %, podle dnes zveřejněných únorových dat dokonce o 53 %. S cenami potravin pro spotřebitele to tedy bude „husté“ – záleží jen na zpracovatelích v potravinářském průmyslu a obchodnících, jak moc sleví ze svých marží. Vždy takticky tvrdí, že prostoru moc není.

 

Ceny v průmyslu porostou dál 

V průmyslu tlačí ceny vzhůru růst cen ropy. Nakonec i raketový meziměsíční růst cen chemických výrobků o téměř 4 % v ní měl původ. Ceny kovů a hutních výrobků výrazně ožívají jednak poptávkovým impulsem (v reakci na globální růst), jednak i vývojem na světových komoditních trzích. Zvyšování výrobních cen u zpracovatelů v potravinářském průmyslu vede taktéž logika světových trhů promítnutá do cen v zemědělství. Ceny v potravinářském průmyslu tak porostou i dál, a cena ropy? I když jí nynější japonská katastrofa srazila pod sto dolarů za barel, růst světové ekonomiky pro případný další pokles příliš prostoru neskýtá..

 

První vlaštovka ve stavebnictví? 

Ceny ve stavebnictví za celý loňský rok klesly vůbec poprvé v časové řadě od roku 1990. Koresponduje to s propadem stavební produkce, k němuž loni došlo již podruhé v řadě. I když letošní lednový i únorový cenový index se meziročně nad stovku nedostal, nepatrné zlepšení ukazují únorové ceny stavebních prací proti předchozímu měsíci (+0,1 %). Na pozitivní závěry z tohoto vývoje je však ještě brzy.

 

Evropa je výš 

Zvykli jsme si na pozvolnější vývoj výrobních cen v České republice ve srovnání s Evropou. V průmyslu je jejich tempo opravdu slabší, i když únorový meziroční růst bude asi opět pod dynamikou unijního průměru (v lednu byl tento poměr +4,6 % v ČR proti +6,5 % v EU). Výrobní ceny nerostou jen v Pobaltí a Bulharsku, v zemích s předchozími hlubokými propady ekonomik a jim odpovídajícím nynějším růstům HDP. Dokonce i v Nizozemsku byly o víc než desetinu vyšší. Uvidíme, nakolik se těmto nadprůměrným růstům přiblíží výrobní ceny v České republice. U zpracovatelů je požene výš ropa i zemědělské komodity a ze svých výšin možná i světové ceny kovů.

 

 

soutez_casestudy

Více na stránkách Českého statistického úřadu

 

Byl pro vás článek přínosný?