Hlavní navigace

Koho obdivují šéfové světových firem? Churchilla a Jobse

3. 5. 2013

Sdílet

 Autor: © Tijana - Fotolia.com
V rámci 16. ročníku Globálního průzkumu názorů generálních ředitelů se PwC zeptala 1400 generálních ředitelů významných firem z celého světa na to, které lídry nejvíce obdivují a co oceňují na jejich činech. Nejčastěji jmenovaným byl Winston Churchill. Spolu se Stevem Jobsem (inovátor) byli obdivováni šéfy z nejvíce zemí (37).

Průzkum jasně ukázal některé charakterové typy lídrů, jako například: válečníci (Napoleon, Alexandr Veliký), reformátoři (Jack Welch), vůdci v době nesnází (Winston Churchill, Abraham Lincoln), lídři, kteří ohromili velké davy lidí (Mahátma Gándhí, Nelson Mandela) a ti, kteří dokázali názorově sjednocovat (Bill Clinton). 

 

Kdybychom neměli ani Baťu....

„Co dělá z člověka lídra? Co je zapotřebí k úspěšnému vedení podniku v době měnících se ekonomických podmínek? Otázky tohoto typu si kladou i šéfové českých firem. Oproti těm globálním mají nevýhodu, že schopnost vůdcovství se u zdejších generálních ředitelů systematičtěji pěstuje teprve necelého čtvrt století. Zahrnuje jak celoživotní vzdělávání, tak dlouholetou praxi. Zdrojem inspirace zde mohou být čeští předváleční podnikatelé, jako byl Tomáš Baťa,“ říká Libor Stodola, senior manažer v oddělení Poradenství pro řízení lidských zdrojů, PwC Česká republika. 

Winston Churchill je populární vůdce napříč celou západní Evropou. Ve Francii se umístil před Charlesem de Gaullem a v Itálii porazil na špičce Niccola Machiavelliho. Sloužit dvakrát jako britský premiér (1940-45; 1951-55) mu zajistilo stejnou popularitu v Turecku jako Gándhímu. Společně se umístili těsně za Mustafou Kemalem Ataturkem.

 

Top 10 lídrů:   

1. Winston Churchill

2. Steve Jobs

3. Mahatma Gandhí

4. Nelson Mandela

5. Jack Welch

6. Abraham Lincoln

7. Margaret Thatcherová

8. Ronald Reagan

9. John F Kennedy

10. Bill Clinton/Napoleon Bonaparte

 

 

Jen patnáct žen...

Zhruba 60 % generálních ředitelů z celého světa si za vzor vybírá poválečné politiky či vojenské vůdce. Druhou nejpopulárnější skupinou byli lídři z byznysu, historičtí vůdci a současní lídři. Méně zastoupené kategorie zahrnují spisovatele, umělce, filozofy, sportovce, náboženské vůdce a fiktivní postavy. Svého kolegu vybralo 1 % dotázaných. 

Ředitelé mezi svými vzory zmínili i patnáct žen. Jen Margaret Thatcherová se ale dostala do první desítky. Dalšími často uvedenými jmény byly Angela Merkelová, Ayn Rand, Matka Tereza a královna Alžběta I. Ženy si čtyřikrát pravděpodobněji vybíraly za vzor další ženy než muže.

„Průzkum PwC ukázal, že vlastnosti jako flexibilita, pragmatismus a bystrost jsou dnes stejně ceněné jako v dobách Churchilla či Napoleona,“ dodává Libor Stodola.

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?