Hlavní navigace

Mráz přichází z eurozóny: průmysl v prosinci dusila nízká poptávka z ciziny

6. 2. 2013

Sdílet

 Autor: © Brilliant Eagle - Fotolia.com
Propad prosincové průmyslové výroby meziročně o 12,5 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla o 5,8 procenta. Pokles ve srovnání s předchozím měsícem o 0,1 procenta. Snížení objemu nových zakázek meziročně o 11,5 procenta. A celkový propad průmyslové produkce za rok 2012 klesla o 1,2 procenta. To jsou dnes zveřejněná statistická data: samé špatné zprávy.

„Čísla Českého statistického úřadu nás bohužel nepřekvapila. Už naše prosincové šetření, které jsme prezentovali v lednu, potvrzovalo špatný závěr roku z pohledu podmínek a výsledků průmyslové produkce. Nic nenasvědčovalo zlepšení dynamiky průmyslu a ta byla zhruba stejná jako v listopadu,“ uvedl k aktuálním číslům Bohuslav Čížek, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Jak podotýká, celkový pokles produkce, tedy skutečný finální vyrobený objem, byl mnohem vyšší. Přispěly k tomu faktory jako bylo počasí snižující poptávku po energii a teplu a zejména menší počet pracovních dní. „Svátky sice hezky vyšly pro zaměstnance, ale pro podniky to znamenalo menší počet dní k výrobě. Navíc jejich rozložení vedlo k omezení provozu více než obvykle. Nelze se pak divit, že bez očištění o počet pracovních dní produkce tak významně poklesla,“ poznamenal Bohuslav Čížek.

 

Pro rozjezd průmyslu je klíčový vývoj zakázky „Hodnota nových zakázek v prosinci 2012 meziročně klesla o 11,5 procenta, kde nové zakázky ze zahraničí se snížily o 10,5 procenta a tuzemské nové zakázky klesly o 13,4 procenta. Za slabými výsledky stála je i nadále velmi slabá domácí poptávka a slábnoucí poptávka ze zahraničí. Výrazně se bohužel propadla poptávka v zahraničí, která našemu průmyslu v posledních letech pomáhala,“ uvedl analytik Svazu.

Tuto negativní charakteristiku potvrdily i výsledky zahraničního obchodu, když prosinec byl jediným měsícem loňského roku, kdy export meziročně klesl, a to o 7,1 procenta. „Kladné saldo obchodní bilance zůstalo jen díky poklesu importu o sedm procent. To je pro nás špatná zpráva,“ uvedl Bohuslav Čížek.

 

Očekávat pozitivní zvrat nelze

K meziročnímu poklesu nových zakázek nejvíce přispělo odvětví výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek -4,2 procentního bodu, pokles o 13,3 %), výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství (příspěvek -2,9 p.b., pokles o 31,0 %) a výroba strojů a zařízení (příspěvek -1,9 p.b., pokles o 15,0 %).

Průmyslová produkce za celý rok 2012 klesla meziročně o 1,2 procenta, přičemž objemově průmyslová produkce byla zhruba na úrovni roku 2008. Vzhledem k situaci v eurozóně, panující tam nejistotě či fiskální konsolidaci, nelze ovšem v prvních měsících letošního roku očekávat pozitivní zvrat. 

Informace o prosincovém šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR mezi průmyslovými podniky lze najít zde

Cloud24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?