Hlavní navigace

Naděje vkládané do exportu slábnou, světovou ekonomiku potáhne domácí spotřeba

23. 9. 2013

Sdílet

 Autor: © Victoria - Fotolia.com
Pokračující krize eurozóny znamená také pokračující nejistotu pro německý export. A těžba břidlicového plynu znamená pro USA levnější energie a nová pracovní místa, která s sebou přinášejí sílící domácí poptávku.

Podle nejnovějších zjištění celosvětového průzkumu International Business Report (IBR) společnosti Grant Thornton očekávají podnikatelé stabilizaci svých příjmů nebo jejich mírný růst, jejich prognózy týkající se exportu ale slábnou. Ukazuje se tak, že firmy po celém světě stále více sázejí na své domácí trhy.

 

Optimismus v příjmech, pesimismus ohledně exportu
Podle International Business Report očekávalo ve druhém čtvrtletí 2013 celých 50 % firem, že se jejich příjmy v příštích 12 měsících zvýší – což je o něco více, než 48 % deklarovaných v předchozím kvartálu. Současně jen 17 % firem očekává, že se v příštích 12 měsících zvýší jejich export (což je méně ve srovnání s 21 % uváděnými o tři měsíce dříve).

Naznačený trend je obdobný ve všech významných ekonomikách. Ve státech G7 se mezikvartálně zvýšilo očekávání ohledně růstu příjmů ze 43 % na 45 %, ve státech BRIC pak ze 65 % na 67 %. Očekávání růstu exportu se pak ve státech G7 snížilo z 16 % na 13 %, ve státech BRIC pak z 21 % na 18 %.

 

Export – největší vývozci skeptičtí
Byznysmeni ve třech největších exportních ekonomikách – Číně, Německu a USA – jsou, co se růstu exportu týče, podobně skeptičtí.

ekonomika

očekávání růstu exportu

rozdíl

Q1/2013

Q2/2013

Čína

29 %

15 %

-14 %

Německo

27 %

19 %

-8 %

USA

16 %

14 %

- 2%

svět

21 %

17 %

- 4 %

Jan Kincl, partner společnosti Grant Thornton Advisory, komentuje výsledky průzkumu takto: „Jsou-li byznysmeni ve všech významných světových ekonomikách stále méně optimističtí ohledně exportu a současně zvyšují svá očekávání týkající se zisku, je jasné, že se v nejbližších 12 měsících spoléhají na rostoucí spotřebitelský apetit svých domácích trhů. Poslední vývoj v největších exportních ekonomikách tento trend podporuje – nové čínské vedení se snaží vyvážit svou ekonomiku tak, aby ji už netáhly jen investice a export, ale aby se důležitým stabilizačním prvkem stala domácí spotřeba rostoucích středních vrstev. Pokračující krize eurozóny znamená také pokračující nejistotu pro německý export. A těžba břidlicového plynu a nafty znamenají pro Spojené státy levnější energie a nová pracovní místa, která s sebou přinášejí sílící domácí poptávku.

 

Co není úkol jen pro byznysmeny

Česká republika se svou malou, otevřenou a výrazně exportně zaměřenou ekonomikou by měla tento trend sledovat velmi pozorně. Přestože nedávné zprávy ohlašovaly konec recese české ekonomiky, kterou do černých čísel vytáhnul právě export, zůstává velkou slabinou Česka nevýrazná domácí poptávka. Posílení důvěry domácích spotřebitelů by mohlo být tím momentem, který by situaci domácí ekonomiky stabilizoval. To však není úkol jen pro byznysmeny.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?