Hlavní navigace

Náklady na údržbu domu si nyní každý spočítá předem sám

24. 5. 2011

Sdílet

Výzkum ČVUT podpoří inovace české IT firmy.

Olomoucká společnost TESCO SW rozvíjí společně s ČVUT informační systém Buildpass, který navrhuje a optimalizuje náklady na obnovu a údržbu objektů po dobu jejich životnosti. Tým vědeckých pracovníků stavební fakulty ČVUT vyvinul sofistikovaný matematický aparát, který provádí kvalifikované odhady nákladů obnovy pro bytové domy, administrativní budovy a inženýrské stavby. Ten se stane součástí informačního systému FaMa+ společnosti TESCO SW. Současně bude v letošním roce spuštěn portál, který umožní on-line využívání systému Buildpass i pro jednodušší stavby. Každý investor si tak již bude moci předem posoudit náklady obnovy na stavbu během jejího celého životního cyklu.

„Na počátku našeho úsilí byla snaha pomoci veřejné správě s úsporami nákladů na výstavbu a údržbu škol, nemocnic či mostů,“ říká Daniel Macek z Katedry ekonomiky a řízení ve stavebnictví Fakulty stavební ČVUT, který s myšlenkou Buildpassu přišel a vyvinul první verzi softwaru. „Dnes je to dobrý příklad aplikovaného výzkumu, který by mohl státu ušetřit miliardy,“ dodává. Aplikaci lze využít již ve fázi vyhodnocování projektových variant, kdy dalším kritériem při výběru nejlepší varianty jsou předpokládané náklady na obnovu objektu. Na projektu pracovalo od roku 2005 osm odborníků a jde o unikátní řešení ekonomiky staveb i v mezinárodním srovnání.

„Koncepce aplikace Buildpass vychází ze základních referenčních databází objektů a konstrukčních prvků, které umožní rychle získat cenné výsledky i uživatelům, kteří nejsou v této oblasti odborníky,“ popisuje výhody softwaru Josef Tesařík, ředitel společnosti TESCO SW. Programátoři z TESCO SW plánují rozšířit aplikaci o další funkcionality, zrychlit zpracování velkého množství dat a zjednodušit práci s nimi, aby se vylepšil uživatelský komfort. Každý uživatel si bude moci zvolit míru detailů a modifikovat navržené modely podle vlastního zadání. „Buildpass půjde využít jak na efektivní plánování velkých a rozsáhlých staveb veřejné správy, tak i pro běžné občany pro určení tržní ceny jejich nemovitosti,“ vysvětluje Tesařík. Tato služba bude přístupná odborníkům i laikům také prostřednictvím připravovaného portálu FaMa Services, který jim již v letošním roce nabídne i řadu dalších aplikací pro komplexní správu nemovitostí.

soutez_casestudy

ČVUT a společnost TESCO SW podepsaly v březnu 2011 smlouvu na prodej licence aplikace Buildpass a další spolupráci. Demoverze s uvedením příkladu panelového domu v Milovicích je pro zájemce přístupná na webové adrese www.buildpass.eu.

 

Byl pro vás článek přínosný?