Hlavní navigace

Nákup drahých kovů v ČR loni vzrostl o 1470 %. Hypoték přibylo dvojnásobně

15. 1. 2014

Sdílet

 Autor: © Tomislav Forgo - Fotolia.com
V Číně vyvolal pokles ceny zlata doslova zlatou horečku. Zlatnictví jsou tam v obležení. I v jiných zemích dochází k velkým prodejům fyzického zlata drobným investorům.

Finančně poradenská společnost DataLife loni zaznamenala rekordní nárůst investic svých klientů do drahých kovů, které začala nabízet v polovině roku. Oproti roku 2012 investice do zlata a stříbra stouply o 1470 %. Dařilo se i v oblasti hypoték. Tam klienti sjednali o 114 % více smluv než v předešlém roce.

 

Cenu určuje poptávka, nikoliv politika

Přetrvávající nejistota na světových finančních trzích loni výrazně nahrála investicím do drahých kovů. Na rozdíl od jiných tipů investic cena zlata ani stříbra příliš nekolísá a jejich hodnota vzhledem k těžebním možnostem stoupá. Zlato je navíc chráněno proti inflaci. To představuje jistotu i v době finanční krize a možnost obchodovat s ním kdekoliv ve světě. „Lidé si tuto stabilitu uvědomují stále více. Drahé kovy navíc oproti penězům mají své využití v průmyslu nebo zdravotnictví a jejich cenu určuje poptávka, nikoliv politika,“ upozornil výkonný ředitel finančně poradenské společnost DataLife Petr Temelkov.

 

Správný investor nakupuje když jsou ceny nízké

Podle statistik je průměrné zhodnocení za posledních dvacet let u zlata přibližně 6 % ročně a u stříbra 8,5 %. Vzhledem k jeho mírnému zlevnění nyní výrazně stoupl zájem o investice zejména v Číně a v Austrálii. „V Číně vyvolal pokles ceny doslova zlatou horečku. Zlatnictví jsou tam v obležení. I v jiných zemích dochází k velkým prodejům fyzického zlata drobným investorům,“ doplnil Temelkov s tím, že tento trend potvrzuje pravidlo, podle kterého že správný investor nakupuje tehdy, když jsou ceny nízké.

 

Hypotéka výhodnější nájemného?

Další oblastí, ve které finančně poradenská společnost DataLife loni zaznamenala výrazný nárůst, je trh hypoték. Oproti roku 2013 přibylo smluv o 114 %. „Důvody tohoto zvýšení jsou jasné. Úrokové sazby loni v červenci klesly na historické minimum, mnohé banky se dokázaly dostat pod 3 %. Toho využili zejména ti, kterých se týkalo refinancování hypoték,“ uvedla hypoteční specialistka finančně poradenské společnosti DataLife Sylva Herichová. K nárůstu přispěla také nižší cena nemovitostí. „Lidé si uvědomili, že vlastnictví nemovitostí je ideální zabezpečení do budoucna jako zajištění na stáří. Navíc v mnoha případech při srovnání platby nájemného a výše splátky hypotéky vychází pro klienty výhodněji hypotéka a tím pádem vlastnictví nemovitosti,“ zdůraznila Herichová.

 

 

 

 

Byl pro vás článek přínosný?