Hlavní navigace

Nejistota opět pomáhá zlatu výše

23. 6. 2010

Sdílet

Na trhy se vrátil optimismus, investoři tak odmazali část květnových ztrát. Růst cen zlata nicméně svědčí o tom, že opatrnosti není nikdy dost.

Zatímco květen nezůstal nic dlužen své neblahé pověsti a akcie výrazně oslabily, v posledních týdnech akciové trhy přece jen odmazaly část předchozích ztrát. Poté, kdy se situace kolem Řecka částečně uklidnila – ratingové agentury mu ale snižují rating až na spekulativní úroveň, což se ovšem víceméně čekalo – převzalo na chvíli prapor neklidu Maďarsko. Minulý týden znovu přinesl i některé nepříliš přívětivé makroekonomické zprávy z USA, díky nimž část investorů zapochybovala o síle oživení americké ekonomiky.

Jaký div, že indikátor nervozity na trzích, za který lze považovat zlato, opět vystoupalo do nadoblačných výšin, konkrétně na nový rekord, které po pondělním obchodování činí přes 1265 dolarů za troyskou unci! Málokdo asi čekal, že se potíže světové ekonomiky vyřeší přes noc mávnutím kouzelného proutku. Přesto je třeba dál věnovat tomuto varování pozornost.

 

Zatraktivní dolar nákupy komodit? 

Letošní vývoj naznačuje, že z pohledu českého či korunového investora došlo v posledních měsících k jedné podstatné změně. Dolar pokračoval v posilování vůči euru i české měně a nyní jako by se jeho kurz částečně stabilizoval. Jestliže tedy v minulosti jeho oslabování dlouhodobě sráželo výnosy korunových investic, přinejmenším letos je tomu jinak. To zvyšuje atraktivitu zlata i dalších komodit, s nimiž se zpravidla obchoduje právě v americké měně, stejně jako jiných dolarových aktiv, tedy včetně akcií amerických firem. Nikdo však bohužel neví, jak se bude kurz dolaru k euru i české měně dál vyvíjet. Některé předpovědi hovoří o tom, že dosáhne vůči euru parity, tedy hodnoty 1:1, jiné naopak předpokládají jeho další postupné oslabování. A v závěsu s eurem se často pohybuje i kurz koruny vůči dolaru.

 

SCP nahradí Centrální depozitář 

Na českém trhu brzy dojde k významné změně v systému vypořádání obchodů s cennými papíry – po 25. červnu totiž přestane vypořádávat tyto transakce Středisko cenných papírů a nahradí ho Centrální depozitář cenných papírů.

Do 7. července bude přestávka ve vypořádání obchodů s cennými papíry, během které depozitář převezme veškerá data a databáze SCP v elektronické podobě. Ty v listinné podobě získá Ministerstvo financí, které bude za Středisko vyřizovat reklamace. Bude mít k dispozici listinný archiv kuponové privatizace.

Obchody na pražské burze ani nákupy a prodeje podílových listů se nezastaví, budou však vypořádány později, a to do 7. července. Transakce v RM-Systému s českými cennými papíry se ale vypořádávají v reálném čase a budou proto pozastaveny – s výjimkou obchodů se zahraničními cennými papíry, které jsou evidovány v zahraničí.

Veškeré transakce s cennými papíry, které zatím probíhají přes SCP, tedy nově půjdou přes Centrální depozitář, do kterého se bude možné dostat jen přes jeho členy, tedy bankovní či nebankovní obchodníky. Nebo přes správce fondů. Přes ně bude třeba realizovat i převody nebo přechody (dědictví) cenných papírů, které dosud probíhají přímo ve Středisku cenných papírů.

V případě obchodů s cennými papíry se vlastně nic nezmění. Již dnes probíhají na pražské burze, stejně jako v RM-Systému, který je rovněž burzou, přes obchodníka s cennými papíry. Nově se ale zavádí poplatek za držení (správu) cenných papírů, který budou depozitáři platit jeho členové, tedy obchodníci s cennými papíry. Tento poplatek pak mohou, ale také nemusí vybírat od svých klientů. S výjimkou fondů, u těch by se tento poplatek dál platit neměl. Řádově by mohlo jít o desítky korun, někdy možná i o trochu vyšší částku. Závisí to na výši spravovaných cenných papírů.

Na účtu obchodníka ale budou i cenné papíry jiných klientů. Čím vyšší budou mít hodnotu, tím méně by měli jednotliví investoři platit. Mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík věří, že na českém trhu vznikne silná konkurence, díky níž by mohla stát klienty správa cenných papírů ročně několik korun, nebo dokonce byla zadarmo.

 

Máte výpis?

Po 7. červenci bude možné mít cenné papíry na tzv. nezařazeném účtu, nebo je svěřit vybranému obchodníkovi s cennými papíry. V prvém případě se nebude za správu (držení) cenných papírů platit nic. Pokud bude firma vyplácet dividendy, obdrží ji i investor, který má akcie na nezařazeném účtu. Stejně tak se u nich provede změna, pokud se změní jejich nominální hodnota. Nebude však s nimi možné obchodovat. To bude nejspíše případ většiny akcií z kuponové privatizace, u nichž majitel často ani neví, že je ještě má. Proto by neškodilo nechat si ještě udělat výpis ve Středisku cenných papírů.

Druhou alternativou je nechat si tyto cenné papíry již dnes převést k nějakému obchodníkovi. Investor s nimi bude moci jeho prostřednictvím obchodovat, musí ale počítat s tím, že za jejich správu může obchodníkovi něco zaplatit.

Pokud někdo bude chtít po 7. červenci prodat nezařazené cenné papíry, musí tak učinit přes obchodníka. Mluvčí RM-Systému Roman Jandík soudí, že kromě poplatku za prodej (ten se platí již dnes) si může obchodník účtovat určitou částku za převod akcií z nezařazeného účtu na ten jeho, než budou akcie prodány. Cenné papíry převedené k nějakému obchodníkovi již nebude možné vrátit zpět na nezařazený účet. Pokud po 7. červenci koupíte nějaké akcie, či jiné cenné papíry, měly by již být vedeny u obchodníka, přes kterého jste je koupili, případně jiného, kterého si vyberete a nikoliv tedy na nezařazeném účtu. Snad tyto relativně malé změny neodradí drobné investory od obchodů na burze či v RM-Systému.

 

Autor je redaktorem serveru http://www.penize.cz/

FIN24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?