Hlavní navigace

Německé firmy zaplatí třetinu faktur pozdě, čeští exportéři ať jsou ve střehu

8. 11. 2012

Sdílet

 Autor: © drubig-photo - Fotolia.com
Z průzkumu mezinárodní inkasní agentury EOS KSI vyplývá, že zhoršení platební morálky postihlo i nejvýznamnější české exportní destinace. Třetina českých exportérů by si měla dát pozor na platby od německých firem: 27 % jejich plateb přichází pozdě. S pozdní platbou je třeba počítat také u 34 % faktur v Polsku a 30 % faktur na Slovensku. Díky tomu v ČR vzrostl zájem o vymáhání pohledávek ze zahraničí o více než třetinu.

Přestože téměř třetina dodaného zboží a služeb je německými firmami zaplacena se zpožděním, má Německo v Evropě nejlepší platební morálku hned po Rusku. Na samý chvost žebříčku se propadla Velká Británie, kde je pozdě splacena téměř polovina všech pohledávek. Vyplývá to ze studie mezinárodní inkasní agentury EOS KSI, která byla provedena v deseti evropských zemích.

Za situaci v Británii může i průměrná 32denní lhůta určená ke splacení, která patří k těm kratším v Evropě. Ze studie současně vyplývá, že přes špatnou platební morálku britské firmy převážně faktury zaplatí. Nedobytné pohledávky činí v Británii pouze 2 %, na rozdíl například od rumunských zákazníků, kde tvoří nevymahatelné pohledávky celých 9 %.

Krizí postižené Španělsko patří k průměru, nicméně tamní podniky povolují dlouhou dobu splatnosti, v průměru 72 dní. Zadlužené Řecko patří s 31 % zpožděných plateb a 90denní průměrnou splatností k zemím s horší platební morálkou.

„V souvislosti s celkovou ekonomickou situací a změnami platební morálky v Evropě jsme zaznamenali v posledním roce více než 30% nárůst zájmu českých společností o vymáhání pohledávek ze zahraničí,“ říká Vladimír Vachel, jednatel EOS KSI Česká republika. Není se čemu divit. Například do Německa míří podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu 32 % českého exportu. „Tuzemským firmám může zhoršení platební morálky přinést značné komplikace. Při obchodování se zahraničím je proto důležité být obezřetný a předejít případným problémům například včasným prověřením odběratele, kvalitním smluvním zajištěním, nebo nastavením efektivního systému inkasa s mezinárodním dosahem,“ radí Vladimír Vachel.

 

 

Země

Pozdě zaplacené pohledávky

Nedobytné

pohledávky

Průměrná splatnost pohledávek

 

Velká Británie

50 %

2 %

32 dní

Polsko

34 %

3 %

32 dní

Belgie

31 %

3 %

40 dní

Řecko

31 %

6 %

90 dní

Bulharsko

31 %

8 %

33 dní

Španělsko

30 %

5 %

72 dní

Slovensko

30 %

5 %

29 dní

Rumunsko

27 %

9 %

43 dní

Německo

27 %

2 %

21 dní

Rusko

16 %

4 %

25 dní

           

 

O průzkumu

Společnost EOS KSI realizovala průzkum mezi 2 200 firmami v Německu, Velké Británii, Belgii, Rusku, Polsku, Španělsku, Rumunsku, Řecku, Bulharsku a na Slovensku. Firmy byly dotazovány na všechny aspekty spojené s platebními transakcemi a obecně na ekonomické trendy v dané zemi. Detailní výsledky průzkumu jsou k dispozici na www.eos-ksi.cz.

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?