Hlavní navigace

Noční můra humanitních vzdělanců se vrací: povinná maturita z matematiky je ovšem v bytostném zájmu firem

30. 10. 2014

Sdílet

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) vítá reálnou úvahu ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka zavést do škol povinnou maturitu z matematiky již v roce 2019, tedy o rok dříve, než původně plánoval.

Povinné maturitní zkoušky z matematiky dříve než v roce 2020 byl požadavek SP ČR. Prosazoval jej při jednání s ministrem a téma zvednul na tripartitě. Zahájení v roce 2019 akceptuje SP ČR jako nejbližší termín. Požaduje však, aby byl uzákoněn nejpozději v roce 2016.

 

Příkladem může být Polsko

Stát by měl věnovat výuce matematiky výraznou pozornost, nejde pouze o vyhlášení termínu, nýbrž nastavení celého systému. Možností, jak zpřístupnit matematiku dětem, je využití netradiční výukové metody prof. Milana Hejného.

Do přípravy je potřeba zapojit celou veřejnost například celoplošnou kampaní. Příkladem může být Polsko, které nenechalo přípravu pouze na učitelích a žácích, nýbrž zapojilo do ní i rodiče a celou veřejnost. Vhodnou příležitostí začít uvažovat o podpoře matematiky je příští rok, který SP ČR vyhlásil Rokem průmyslu a technického vzdělávání a vyzval, aby se k němu svými aktivitami připojily firmy, školy, technická centra a muzea, státní a veřejná správa a média s cílem změnit pohled veřejnosti na technické obory. Právě nedostatek technicky vzdělaných pracovníků je dlouhodobě jeden z největších problémů tuzemských firem.

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?