Hlavní navigace

Ohlédnutí za soutěží České pivo 2011

12. 10. 2011

Sdílet

 Autor: © volff - Fotolia.com
Ocenění za nejlepší piva v pořadí již jedenáctém ročníku soutěže České pivo převzali pivovarníci na Svatováclavské slavnosti českého piva 2011.

Slavnostní večer se konal u příležitosti oslav svatého Václava, patrona českých pivovarníků a sladovníků. V tomto roce pivovary přihlásily 69 piv, což je druhý nejvyšší počet v dosavadní historii soutěže.

V kategorii nealkoholických piv, v níž soutěžilo deset piv, své loňské prvenství obhájilo pivo Birell z produkce skupiny Plzeňský Prazdroj. Na druhém místě byl Litovel Free, který vyrábí Pivovar Litovel ze skupiny PMS Přerov, na třetím skončilo Starobrno Free z produkce společnosti Heineken Česká republika, Pivovar Starobrno. Ve stále velmi populární kategorii světlých výčepních piv, do níž pivovary přihlásily sedmnáct piv, se na děleném prvním místě umístilo pivo Staropramen Světlý, který vyrábí Pivovary Staropramen a Holba Classic z pivovaru Holba, patřící do skupiny PMS Přerov. Druhé skončilo pivo Litovel Moravan z Pivovaru Litovel a třetím pivem v této kategorii se stalo pivo Zubr Gold z Pivovaru Zubr. Uvedené pivovary patří do skupiny PMS Přerov.

 

Kde se pivo vaří...

V kategorii tmavá piva, kde byla soustředěna výčepní piva a ležáky (9 piv), vyhrálo pivo Ferdinand tmavý ležák z Pivovaru Ferdinand. Ocenění za druhé místo si odnesl Rebel Černý, který vyrábí Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod. Na děleném třetím místě skončily Krušovice Černé, které vyrábí Heineken Česká republika, Pivovar Krušovice a Primátor Premium Dark z pivovaru Primátor.

Nejdynamičtěji se rozvíjející segment piv u nás je kategorie 11% piv, která měla jako soutěžní kategorie svou premiéru. Přihlášeno bylo 20 piv, zvítězilo pivo Jindřichohradecká jedenáctka od výrobce Rodinný pivovar Bernard. Pivo Humpolecká jedenáctka od téhož výrobce obsadilo dělené druhé místo spolu s pivem Staropramen jedenáctka, které vyrábí Pivovary Staropramen. Na dalším místě skončilo pivo Starobrno Medium z produkce společnosti Heineken Česká republika, Pivovar Starobrno.

 

Jen světlí ležáci

Nejprestižnější kategorií mezi pivy jsou světlé ležáky, kde jich letos bylo přihlášeno 13. Na prvním místě se umístilo pivo Litovel Premium z Pivovaru Litovel, skupina PMS Přerov. Na děleném druhém místě se umístil Radegast Premium a Gambrinus Premium ze skupiny Plzeňský Prazdroj, a pivo Bernard, světlý ležák (4,7 % alk.), který vyrábí Rodinný pivovar Bernard. Na děleném třetím místě skončilo, podobně jako v loňském roce, pivo značky Holba Premium z produkce Pivovaru Holba, a Zubr Premium z Pivovaru Zubr, ze skupiny PMS Přerov a dále Primátor Premium z produkce pivovaru Primátor.

Letošní ročník kromě mnoha změn umožnil soutěžit i pivovarům, které nejsou členy Českého svazu pivovarů a sladoven. Soutěž byla vypsána pro lahvová piva uváděná na trh nepřetržitě nejméně posledních šest měsíců a vyráběná kterýmkoli z pivovarů v ČR, jejichž celoroční výstav piva dodávaného do tuzemské distribuční sítě byl v posledním roce vyšší než 5 000 hl. To byla další významná změna oproti předcházejícím ročníkům, kdy byl hranicí roční výstav přesahující 10 000 hl, a soutěže se tedy nově otevřela též menším nebo malým pivovarům.

 

 

Zdroj: Český svaz pivovarů a sladoven

 

Foto: © volff - Fotolia.com

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku